Moje první měsíčková mast – začínáme s kosmetikou

       Je zima. Venku počasí na draka, přípravy na Vánoce a shon kolem silvestra už pomalu utichl a já nevěděla, do čeho se pustit, udělat něco užitečného, něco jen tak pro radost. Kdyby nebyla zima už bych byla venku, na zahrádce, u včel… A pak mě napadlo, že by stálo za to udělat něco s voskem od mých včeliček. K čemu dá použít nebo spíše využít vosk? Udělat svíčky? Ne, na to je mi ho škoda. Co takhle vyrobit měsíčkovou mast? To je nápad!

Od nápadu k realizaci

 

       Dobře, dobře… na výrobu masti mám vosk, ale co dál? Nastalo prohledávání internetu, návodů a receptů. V prvních chvílích jsem z toho byla jelen. Jeden recept byl ze sádla, druhý z vazelíny, třetí z takového či makového oleje.

Sádlo jsem měla doma jen klasické slané, které je nevhodné, protože by sůl mohla dráždit pokožku. Když bych ho koupila, tak než ho vyškvařím, bude zase další den pryč a já chtěla mast “vařit” teď hned! (ach ta moje nedočkavost).

     Vazelínu bych mohla obstarat v lékárně, ale je mi proti srsti svou umělou konzistencí a já chtěla mastičku co nejvíce přírodní a “čistou”.

     Zbyla mi poslední možnost – olej. Doma jsem měla z těch “lepších” mandlový, kokosový a olivový.

     Základ jsem teda vyřešila, ale nastal problém číslo dvě – neměla jsem doma žádnou bylinku vhodnou na výrobu masti. V létě bych vyběhla na zahrádku a natrhala třeba levanduli, ale teď v zimě mám smůlu. Tak jsme se vydali na nákup. Stejně jsme museli před silvestrem doplnit zásoby 🙂

     Cestou do obchodu jsem si vybrala bylinku, se kterou se vydám objevovat kouzla domácí alchymie.

     Jaká nakonec vyhrála? Pro své všestranné použití vyhrál měsíček lékařský. Snad každý zná měsíčkovou mast. Ale pro pořádek shrnu alespoň několik účinků měsíčkové masti.

 

  • regeneruje a zklidňuje pokožku
  • ulevuje od potíží spojených s křečovými žilami
  • hojí popáleniny a drobné oděrky
  • přispívá k rychlejšímu hojení jizev
  • zjemňuje ztvrdlou kůži

Recept na mastičku 

 

      Receptů je na internetu spousta a každý je jiný. Základem každé masti je masťový základ – tuk, vazelína a podobně (jak vybrat vhodný masťový základ jsem popsala v tomto článku). 

      Součástí masťového základu je i bylinka, která se používá buď v sušeném stavu nebo čerstvá. Příprava se v obou případech liší. Já se rozhodla dělat mastičku ze směsi oleje a včelího vosku.

      Já jsem použila (poměry jsem si vymyslela sama):

      Nejdříve je potřeba si vyrobit olejový macerát měsíčku. Není to nic složitého, droga se naloží do oleje na 3 týdny – macerace za studena.

      Na 3 týdny?  Já tak dlouho rozhodně čekat nechtěla (zase ta moje netrpělivost) a proces si urychlila zahříváním – macerace za tepla.

      Oleje jsem nalila do misky a dala do vodní lázně, přimíchala jsem sušený měsíček a zahřívala asi 5 hodin. Voda nesmí vřít. Nekonečných 5 hodin 🙂

      Ale dočkala jsem se a výroba mohla pokračovat. Směs oleje a měsíčku jsem ještě horkou přecedila přes plátýnko a čistou tekutinu vrátila do misky nad vodní lázeň. Teď už zbývalo jen k macerátu přidat vosk od mých včeliček (jak takový vosk poznat a hlavně sehnat jsem popsala dříve) a lehce zahřívat, dokud se nerozpustí.

      Potom jsem vše naplnila do dóziček z lékárny a nechala vychladnout. Výborná mastička byla hotová a já spokojená 🙂

Z mastičky mám hroznou radost. Lehounce voní voskem a měsíčkem – krásná vůně. Hned jsem rozdala vzorky po rodině a známým.

Po nějaké době jsem zkoušela celý recept ještě trošku promyslet a zkusila jsem trošku jiný recept. Na vylepšený recept na měsíčkovou mast můžete mrknout tady.

Měsíčková mast je vhodná snad ke všemu – na otlaky, jizvy a strie, popraskanou a suchou kůži, na ekzémy, suché rty, prasklé paty, popáleniny… nebo jen tak při každodenní péči o pokožku.

Jaké mastičky máte nejraději? A zkoušeli jste si už nějakou vyrobit sami doma?

 

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky tomu budu schopná psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Děkuji za pozornost a přeji úspěšné tvoření,
Zdenka – Přímo od Včelařky

Sdílejte článek s přáteli

Klub Přímo od Včelařky

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se do
Klubu Přímo od Včelařky!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Klub Přímo od Včelařky

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se do
Klubu Přímo od Včelařky!

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.