Moje včelaření, můj svět

    Možná se ptáte, jak se holka jako já dostala ke včelaření, když v naší rodině nikdo nevčelařil. Jak se to stalo, co mě k tomu přivedlo a jak jsem nakonec dopadla, si můžete přečíst v následujícím článku.


    Ke včelaření jsem se dostala… vlastně ani nevím pořádně jak. Takřka ze dne na den jsem měla na zahradě pět včelích rodin  včelstev. O včelaření jsem sice přemýšlela už dávno předtím, ale nijak jsem tomu nedávala vekou prioritu.


     Až jeden náš rodinný známý si pořídil včely a já jsem se při rozhovoru s ním prořekla, že jsem taky uvažovala o včelaření. No a on, jako každý zapálený začátečník, mi nadhodil, že u nás ve vesnici je starý pan včelař a už na svá včelstva nestačí a asi by je daroval nebo levně prodal.


     Slovo dalo slovo a my se za panem včelařem vydali a ještě ten večer jsme je převezli na naši zahradu ???? A tak se ze mě stala včelařka. 

     Prvních pár dní, možná spíše týdnů, jsem strávila čtením a objížděním včelařů, abych alespoň trochu věděla, co dělat, abych včelkám neublížila.

      První, co jsme museli vyřešit byl stav úlů, které byly už staré a dosluhovaly. Jedna z prvních cest vedla k panu Váhalovi – truhlář a včelař v jedné osobě. Ten mi pomohl s výběrem vhodných úlů a tak jsem si je u něj hned objednala.

      I když už byla včelařská sezóna v plném proudu, vyšel mi vstříc a vše dodal více méně v termínu 🙂

      Ještě v tom samém roce jsem stihla počet včelstev zvýšit na osm. Jak se mi to povedlo? Jeden hodný pan včelař mi vysvětlil, jak se dělají oddělky – mladá včelstva – a že na tom nic není. Tak jsem to zkusila a dva takové oddělky udělala.

      A aby toho první rok nebylo málo, tak jsem si ještě chytla roj, který se v červnu vyrojil z mého včelstva.

      Suma sumárum jsem první sezónu zimovala 8 včelstev, druhou jsem pak zvýšila počet na 18 a začala chovat vlastní včelí matky a letos (vlastně už loni:)) jsem zazimovala 26. To už je pěkné číslo 🙂

       A jak vypadá moje práce kolem včel po zimě a chystání na novou včelařskou sezónu? O tom jsem napsala tady.

      A co dělám, když nevčelařím? Právě jsem rok prožila v květinářství. A když říkám prožila, myslím tím, že jsem tam byla opravdu skoro pořád. Na jaře a v létě jsem stíhala jen to nejnutnější kolem včel, domácnost a všechno ostatní šlo mimo.

     Takže když už jsem opravdu padala na… ústa, řekla jsem si, že už to takhle dál nechci. Stres, kolotoč práce, domácnost, včelaření. Jenom to včelaření je opravdu to, co mě baví a co chci dělat naplno a ne ve spěchu a z musu.

       S prací jsem teda sekla a hledám si něco klidnějšího, abych se mohla těm mým chlupatým holkám věnovat co nejvíc.

      Takže teď mám konečně čas na čtení knížek, psaní blogu, pečení a starání se o “domácí pohodu”. Konečně se snad v klidu připravím na novou včelařskou sezónu a třeba trochu času věnuji i svému oblíbenému bylinkaření a domácí alchymii, jak manžel s oblibou nazývá moje “vaření” mastiček 🙂 Jestli chcete vědět jak vznikala moje první měsíčková mast, koukněte sem.

      Pokud nechcete o nic přijít, můžete se přihlásit se k odběru. Nebo mě začít sledovat na sociálních sítích, odkazy najdete dole. A pokud byste měli zájem o med, který mi včelky nanosily, mrkněte na naši Facebook stránku a objednejte si od nás 🙂

Sdílejte článek s přáteli

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Včelnice z jara – jak to u nás vypadá?

Včelnice z jara – jak to u nás vypadá?

   Včelnice z jara - jak to u nás vypadá? Chcete vědět, jak to vypadá u nás na včelnici? Jak se letos daří našim včelám a jak jsme vlastně přezimovali? Tak pojďte dál do naší včelnice 🙂 Vítejte u nás!   Jak jsme přezimovali?    My dobře, včely už...

Med – superpotravina z naší přírody

Med – superpotravina z naší přírody

    Med - superpotravina z naší přírodyMed asi zná každý, víme jak vypadá i jak chutná. Má mnoho benefitů pro lidský organismus. Připravila jsem si pro vás článek, který vám pomůže nejen vybrat si kvalitní med, ale také vám poradím, jak med uchovávat, aby si...

Jak zpracovat včelí vosk od včelaře – návod

Jak zpracovat včelí vosk od včelaře – návod

    Jak zpracovat včelí vosk od včelaře - návod Dostali jste vosk od včelaře ve formě plástů a teď přemýšlíte, jak ho správně zpracovat? Nebo vás jen zajímá, jak se vlastně takový vosk zpracovává? To se dozvíte v následujícím článku.        Na výrobu...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Pořádám online kurzy
pro začátečníky i pokročilé.