Včelí vosk v kosmetice – jak vybrat ten nejlepší
Vosk přichystaný pro výrobu mastí – 10g
Jaký vosk tedy po svém včelaři chtít?
Ptejte se po panenském vosku z volné stavby. Je to trochu krkolomné, ale přesně takový vosk potřebujete.
Volná stavba – panenský plást
Jaký je rozdíl mezi voskem klasickým a panenským z volné stavby?
Panenský vosk je lehce nažloutlý a získává se z plástů, které nikdy nebyly zakladeny včelí královnou. Takové plásty jsou krásně světlé a “čisté”. Je třeba ještě zdůraznit, že vosk musí být z volné stavby (tzv. divočiny). Tedy takový, kde není použita mezistěna. Tu včelař vkládá do rámku, aby usnadnil včelám stavbu plástu.
Mezistěna se vyrábí také ze včelího vosku, ale prochází většinou chemickým čištěním a v neposlední řadě může být pančovaná parafínem. A ten určitě ve své kosmetice nechceme.
Mezistěna, tmavý plást a panenský plást
Tmavý plást
Co jsou to vosková víčka? Včela sbírá nektar a přeměňuje ho na med, ten pak je ukládán do plástů a každá buňka plástu je po naplnění zavíčkována voskem. Dělají to proto, aby se do plástu vešlo co nejvíce medu a aby byl “zakonzervován” na zimu.
Při vytáčení medu se musí tyto víčka odstranit, aby se dal med vytočit v medometu. Tyto víčka jsou z čistého panenského vosk – ideální pro kosmetické použití.
Koláč ze včelího vosku
Poslední pravidlo, které je třeba dodržet, je, že vosk nesmí být v úle v době léčení (od léta do jara). Takový vosk může obsahovat stopy po léčivech, která se během léta a podzimu aplikují na včelstva při boji proti kleštíkovi – včelímu parazitovi.
Včelaři často nevědí, že je tím vosk kontaminován a nelze ho už použít pro tyto účely.
Srovnání světlého a tmavého plástu
K čemu je tedy vhodný vosk, který je vytaven z tmavých plástů a z těch, které “prošly” léčením?
Takový vosk se používá na svíčky, dekorační předměty nebo se z něj vyrábí mezistěny a znovu vrací včelám ke stavbě včelího díla.
Jaký vosk používám já?
Já na výrobu mastí používám vosk z voskových víček, které mi zůstanou po medobraní. O zpracování vosku z plástů a víček jsem připravila samostatný článek.
Doufám, že vám článek pomůže alespoň trochu se zorientovat při výběru vosku od svého včelaře. V případě jakýchkoli dotazů a pokud budete potřebovat s výběrem vosku poradit, klidně mi napište, ráda vám pomůžu.
Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky tomu budu schopná psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu
Děkuji za pozornost a přeji úspěšné tvoření,
Zdenka – Přímo od Včelařky
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací a inspirace
Jeden nový článek měsíčně



Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY


Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?


Témata budou i na přání






Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu
CHCETE SE NAUČIT
VYRÁBĚT MÝDLA?
Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!
A kolik za takový vosk zaplatím?
Dobrý den, ceny kvalitního kosmetického vosku se pohybují nejčastěji kolem 1000 kč za kilogram. Zdenka
Moc děkuji za tento článek i další zde. Manžel začal loni včelařit, tak se učíme, co všechno kromě medu ze včeliček můžeme zužitkovat a vyrobit….tak teď už i víme, jak na to 🙂
Dobrý den, s včelařením a přírodní kosmetikou teprve začínám..chci se zeptat které přesně chemikálie mohou zůstat ve včelím vosku? Četla jsem, že kys.mravenčí se neváže na tuky a tudíž ve vosku nezůstává..je těžké najít na toto téma jednoznačné informace/: chystám se včelařit bez chemie, ale zatím jsem koupila vosk od včelaře a zdráhám se ho teď použit na mast…