Mýdlo s hedvábím a červeným jílem – recept

     Mýdlo s hedvábím? To jako vážně? Ano, zcela vážně 🙂 Hedvábí dodává mýdlu krásně krémovou pěnu a pokožce hedvábnou jemnost. Spolu s červeným jílem a lanolinem dokonale pečuje o suchou pokožku celého těla. To musíte zažít! 🙂

Mýdlo s červeným jílem a hedvábím

Ingredience na mýdlo s hedvábím

 

     Dále jsem použila:

Na zmýdelnění 1000 g olejů (v poměru viz výše) jsem použila 129,26 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.

     Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně, eliminujeme tak problém s rozdělením emulze na vodu a olej. Také tím urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci.

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku. 

 

V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle. O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem sepsala podrobný článek, který doporučuji přečíst všem, kteří to s mydlařením do budoucna myslí vážně 🙂

Tabulka ze SoapCalc

Výroba mýdla metodou za studena 

 

Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.

Odvážené oleje

Mezitím si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid. Do vody přidáme na jemno nastříhané humánní hedvábí a necháme chvíli nasáknout destilovanou vodou. Poté vsypeme hydroxid a pořádně promícháme – je důležité roztok nijak  nechladit a také vsypat hydroxid najednou, aby vznikla dostatečně velká teplota na rozpuštění vláken hedvábí.

     Humánní hedvábí, které používám, je po vylíhnutých můrách. Klasické hedvábí se sbírá před vylíhnutím bource morušového a tím pádem se larvy zabijí – toto hedvábí já z etického důvodu nepoužívám.

     Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

     Červený jíl si rozmícháme v trošce oleje nebo destilované vody, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.

     Jakmile mají oleje i hydroxid přibližně stejnou teplotu (mezi 35 – 40°C) vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak! Hydroxid by měl mít vždy o 3 stupně více než oleje.  Poté vezmeme mixér a směs mixujeme do tzv. stopy nebo stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty. V tuto chvíli je zreagováno asi 50 % hydroxidu. 

Mýdlo ve stopě

Do řídké stopy přidáme EO a lehce promixujeme. Poté mýdlovou hmotu rozdělíme na dvě půlky a do poloviny vmícháme červený jíl.

    Do formy nejprve nalijeme hmotu s jílem a na ni zbylou čistou mýdlovou hmotu a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru. 

Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze.  Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Pokud je příliš měkké dáme jej na chvíli do mrazničky nebo ještě s krájením počkáme. Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě min 48 h a pak až krájíme (pro krájení lze použít nůž, špachtli nebo kráječ. Jak si vytvořit vlastní doma si můžete přečíst v článku o výrobě strunového kráječe).

Fáze gelu

Mýdlo uložíme na vzdušné, suché místo, bez přístupu slunečních paprsků a necháme jej minimálně 3 týdny zrát. Poté zkontrolujeme jeho pH a pokud bude pod hodnotou 9 (10) můžeme se směle namydlit. Většina mých mýdel, které projdou gelem, mají pH kolem 8 a jsou skvělé 🙂

O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala samostatný článek, který doporučuji prostudovat.

     Tohle mýdlo si určitě zamilujete pro jeho jemnost, svěží vůni a krémovou pěnu. Je vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla. 🙂

Recept na toto mýdlo jsem použila jako základ pro solné mýdlo s růžovým jílem a hedvábím Amazonku, kterou si můžete koupit v mém internetovém obchůdku 🙂 Díky tomu nejen že budete mít doma mýdlo, které jsem stvořila vlastníma rukama, ale zároveň i podpoříte chod tohoto blogu 🙂

     Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo v naší FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

    Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademie    V září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdloJak vybrat to pravé?   Co je to přírodní mýdlo?  Na tuto otázku se ptá stále více lidí. Vždyť by to mělo být jasné! Nebo ne? Dnes se přírodní stává moderním a vyhledávaným a prodejci kosmetiky toho často zneužívají. Pod označením "přírodní" se dá...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.