Mýdlo s hedvábím a červeným jílem – recept
Mýdlo s červeným jílem a hedvábím
Ingredience na mýdlo s hedvábím
- mandlový olej 5 %
- babassu olej 15 %
- kokosový olej 10 %
- lanolin 5 %
- olivový olej – pomace 35 %
- bambucké máslo 25 %
- ricinový olej 5 %
Dále jsem použila:
- 1 g humánního hedvábí
- 40 ml EO bergamot
- 2 lžíce červeného jílu
Na zmýdelnění 1000 g olejů (v poměru viz výše) jsem použila 129,26 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.
Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně, eliminujeme tak problém s rozdělením emulze na vodu a olej. Také tím urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci.
Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítat v kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.
V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle. O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem sepsala podrobný článek, který doporučuji přečíst všem, kteří to s mydlařením do budoucna myslí vážně 🙂
Tabulka ze SoapCalc
Výroba mýdla metodou za studena
Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.
Odvážené oleje
Humánní hedvábí, které používám, je po vylíhnutých můrách. Klasické hedvábí se sbírá před vylíhnutím bource morušového a tím pádem se larvy zabijí – toto hedvábí já z etického důvodu nepoužívám.
Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.
Červený jíl si rozmícháme v trošce oleje nebo destilované vody, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.
Jakmile mají oleje i hydroxid přibližně stejnou teplotu (mezi 35 – 40°C) vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak! Hydroxid by měl mít vždy o 3 stupně více než oleje. Poté vezmeme mixér a směs mixujeme do tzv. stopy nebo stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty. V tuto chvíli je zreagováno asi 50 % hydroxidu.
Mýdlo ve stopě
Do řídké stopy přidáme EO a lehce promixujeme. Poté mýdlovou hmotu rozdělíme na dvě půlky a do poloviny vmícháme červený jíl.
Do formy nejprve nalijeme hmotu s jílem a na ni zbylou čistou mýdlovou hmotu a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru.
Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze. Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Pokud je příliš měkké dáme jej na chvíli do mrazničky nebo ještě s krájením počkáme. Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě min 48 h a pak až krájíme (pro krájení lze použít nůž, špachtli nebo kráječ. Jak si vytvořit vlastní doma si můžete přečíst v článku o výrobě strunového kráječe).
Fáze gelu
O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala samostatný článek, který doporučuji prostudovat.
Tohle mýdlo si určitě zamilujete pro jeho jemnost, svěží vůni a krémovou pěnu. Je vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla. 🙂
Recept na toto mýdlo jsem použila jako základ pro solné mýdlo s růžovým jílem a hedvábím Amazonku, kterou si můžete koupit v mém internetovém obchůdku 🙂 Díky tomu nejen že budete mít doma mýdlo, které jsem stvořila vlastníma rukama, ale zároveň i podpoříte chod tohoto blogu 🙂
Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo v naší FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.
Sdílejte článek s přáteli
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací a inspirace
Jeden nový článek měsíčně



Přečtěte si naše nejnovější články
Látkové plenky
Látkové plenkyMyšlenka na používání látkových plenek se mě držela celé těhotenství. Několikrát jsem si o látkovkách začala zjišťovat...
Solná mýdla
Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se...
Planetkové mýdlo
Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku...
Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY


Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?


Témata budou i na přání






Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu
CHCETE SE NAUČIT
VYRÁBĚT MÝDLA?
Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!
Zdeni zdravím,
Čím bych mohla v mýdle nahradit olej babassu? Včera jsem dělala mýdlo podle Tvého receptu Indigově modrá levandule. Je nádherné a voní tak, jak mi mýdlo ještě nikdy nevonělo. Pošlu a fb foto. Moc děkuji a ať se Ti vše daří, jak si přeješ. Hanka
P.S. Jo a můžu dát tekuté hedvábí (z Ekokozy) do mýdla, kde máš j. hedvábí???????????
Ahoj Hani, babassu jde nahradit kokosovým nebo palmojádrovým, tzv. pěnivými oleji. Pozor, pokud upravuješ recept přepočítej si NaOH v kalkulačce podle svého receptu. Tekuté hedvábí dát můžeš, já používám hedvábí z nature-store 🙂 Jsem ráda, že se ti daří, jen tak dál a těším se na fotečky! Zdenka
Dobré ránko Zdeni,
Ty mě tak inspiruješ, že už od 5 H chystám vyrobit Tvoje mydélko, ale konečně nezapomenu na to hedvábí????!
Chci tam dát to tekuté z Ekokozičky. Dávka olejů bude 1 Kg a teď nevím, jaké množství tam mám toho hedvábí dát?
Zdeni, můžeš mi poradit??
P.S. Už valím do Ikea pro pařáčky na hydroláty. Moc se těším. A taky už začínám chápat sochaře, malíře, že je jejich tvorba tak uklidňuje. Moje profese byla účetní, takže neskutečný skok..????!!
Krásný a tvořivý den Vám oběma ????. Hanka
Haničko :* S tekutým hedvábím je potíž. Někdo píše, že se znehodnotí teplem. Takže by se mýdlo muselo chladit, aby se zabránilo gelové fázi. Teplota by neměla jít přes 40°C. Já používám toto: http://www.nature-store.cz/mydlarske-speciality-2/humanni-hedvabi/ Je kvalitní a krásně se v louhu rozpustí. To tekuté bych si schovala do kosmetiky. Moc jsme tě nepotěšila co? :/ Zdenka
Zdeni neva, protože už mám mýdlo ve formě a byla jsem opatrná a dala jsem 1 gram toho mého hedvábí do destilky. Nic to s ní neudělalo a ted už vím od Tebe, že ho použiju do kosmetiky. Snad to mýdlo bude dobré a budu ho moci i ukázat na fb????.
Určitě se podaří, budu se těšit na výsledek 🙂