Mýdlo s hedvábím a červeným jílem – recept

     Mýdlo s hedvábím? To jako vážně? Ano, zcela vážně 🙂 Hedvábí dodává mýdlu krásně krémovou pěnu a pokožce hedvábnou jemnost. Spolu s červeným jílem a lanolinem dokonale pečuje o suchou pokožku celého těla. To musíte zažít! 🙂

Mýdlo s červeným jílem a hedvábím

Ingredience na mýdlo s hedvábím

 

     Dále jsem použila:

Na zmýdelnění 1000 g olejů (v poměru viz výše) jsem použila 129,26 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.

     Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně, eliminujeme tak problém s rozdělením emulze na vodu a olej. Také tím urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci.

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku. 

 

V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle. O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem sepsala podrobný článek, který doporučuji přečíst všem, kteří to s mydlařením do budoucna myslí vážně 🙂

Tabulka ze SoapCalc

Výroba mýdla metodou za studena 

 

Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.

Odvážené oleje

Mezitím si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid. Do vody přidáme na jemno nastříhané humánní hedvábí a necháme chvíli nasáknout destilovanou vodou. Poté vsypeme hydroxid a pořádně promícháme – je důležité roztok nijak  nechladit a také vsypat hydroxid najednou, aby vznikla dostatečně velká teplota na rozpuštění vláken hedvábí.

     Humánní hedvábí, které používám, je po vylíhnutých můrách. Klasické hedvábí se sbírá před vylíhnutím bource morušového a tím pádem se larvy zabijí – toto hedvábí já z etického důvodu nepoužívám.

     Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

     Červený jíl si rozmícháme v trošce oleje nebo destilované vody, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.

     Jakmile mají oleje i hydroxid přibližně stejnou teplotu (mezi 35 – 40°C) vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak! Hydroxid by měl mít vždy o 3 stupně více než oleje.  Poté vezmeme mixér a směs mixujeme do tzv. stopy nebo stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty. V tuto chvíli je zreagováno asi 50 % hydroxidu. 

Mýdlo ve stopě

Do řídké stopy přidáme EO a lehce promixujeme. Poté mýdlovou hmotu rozdělíme na dvě půlky a do poloviny vmícháme červený jíl.

    Do formy nejprve nalijeme hmotu s jílem a na ni zbylou čistou mýdlovou hmotu a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru. 

Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze.  Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Pokud je příliš měkké dáme jej na chvíli do mrazničky nebo ještě s krájením počkáme. Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě min 48 h a pak až krájíme (pro krájení lze použít nůž, špachtli nebo kráječ. Jak si vytvořit vlastní doma si můžete přečíst v článku o výrobě strunového kráječe).

Fáze gelu

Mýdlo uložíme na vzdušné, suché místo, bez přístupu slunečních paprsků a necháme jej minimálně 3 týdny zrát. Poté zkontrolujeme jeho pH a pokud bude pod hodnotou 9 (10) můžeme se směle namydlit. Většina mých mýdel, které projdou gelem, mají pH kolem 8 a jsou skvělé 🙂

O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala samostatný článek, který doporučuji prostudovat.

     Tohle mýdlo si určitě zamilujete pro jeho jemnost, svěží vůni a krémovou pěnu. Je vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla. 🙂

Recept na toto mýdlo jsem použila jako základ pro solné mýdlo s růžovým jílem a hedvábím Amazonku, kterou si můžete koupit v mém internetovém obchůdku 🙂 Díky tomu nejen že budete mít doma mýdlo, které jsem stvořila vlastníma rukama, ale zároveň i podpoříte chod tohoto blogu 🙂

     Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo v naší FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

Sdílejte článek s přáteli

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Modrý měsíc

Modrý měsíc

    Modrý měsícMýdlo vzniklo v noci z 31.října na 1.listopad. Do oken mi svítil úplněk, už druhý v měsíci říjnu, tzv. modrý měsíc. Proto jsem sáhla po modré barvě, kvůli tomu že vznikalo v noci po černé a bílá, přirozená barva mýdla symbolizuje svit měsíce....

Barvení mýdel mica prášky – experiment

Barvení mýdel mica prášky – experiment

   Barvení mýdel mica prášky – experiment   Po experimentu s přírodními barvičkami v mýdle jsem se rozhodla udělat mýdla také obarvená mica prášky. Opět mě k tomu vedla zkušenost z kurzů, kdy bývají účastníci někdy zklamání z toho, že mýdlo nemá stejnou...

Přečtěte si naše nejnovější články

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.