Mýdlo s hedvábím a červeným jílem – recept
Mýdlo s červeným jílem a hedvábím
Ingredience na mýdlo s hedvábím
- mandlový olej 5 %
- babassu olej 15 %
- kokosový olej 10 %
- lanolin 5 %
- olivový olej – pomace 35 %
- bambucké máslo 25 %
- ricinový olej 5 %
Dále jsem použila:
- 1 g humánního hedvábí
- 40 ml EO bergamot
- 2 lžíce červeného jílu
Na zmýdelnění 1000 g olejů (v poměru viz výše) jsem použila 129,26 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.
Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně, eliminujeme tak problém s rozdělením emulze na vodu a olej. Také tím urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci.
Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítat v kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.
V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle. O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem sepsala podrobný článek, který doporučuji přečíst všem, kteří to s mydlařením do budoucna myslí vážně 🙂
Tabulka ze SoapCalc
Výroba mýdla metodou za studena
Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.
Odvážené oleje
Humánní hedvábí, které používám, je po vylíhnutých můrách. Klasické hedvábí se sbírá před vylíhnutím bource morušového a tím pádem se larvy zabijí – toto hedvábí já z etického důvodu nepoužívám.
Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.
Červený jíl si rozmícháme v trošce oleje nebo destilované vody, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.
Jakmile mají oleje i hydroxid přibližně stejnou teplotu (mezi 35 – 40°C) vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak! Hydroxid by měl mít vždy o 3 stupně více než oleje. Poté vezmeme mixér a směs mixujeme do tzv. stopy nebo stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty. V tuto chvíli je zreagováno asi 50 % hydroxidu.
Mýdlo ve stopě
Do řídké stopy přidáme EO a lehce promixujeme. Poté mýdlovou hmotu rozdělíme na dvě půlky a do poloviny vmícháme červený jíl.
Do formy nejprve nalijeme hmotu s jílem a na ni zbylou čistou mýdlovou hmotu a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru.
Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze. Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Pokud je příliš měkké dáme jej na chvíli do mrazničky nebo ještě s krájením počkáme. Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě min 48 h a pak až krájíme (pro krájení lze použít nůž, špachtli nebo kráječ. Jak si vytvořit vlastní doma si můžete přečíst v článku o výrobě strunového kráječe).
Fáze gelu
O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala samostatný článek, který doporučuji prostudovat.
Tohle mýdlo si určitě zamilujete pro jeho jemnost, svěží vůni a krémovou pěnu. Je vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla. 🙂
Recept na toto mýdlo jsem použila jako základ pro solné mýdlo s růžovým jílem a hedvábím Amazonku, kterou si můžete koupit v mém internetovém obchůdku 🙂 Díky tomu nejen že budete mít doma mýdlo, které jsem stvořila vlastníma rukama, ale zároveň i podpoříte chod tohoto blogu 🙂
Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo v naší FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.
Sdílejte článek s přáteli
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací
Inspirace
Pravidělně nový obsah
Videa z výroby



Přečtěte si naše nejnovější články
Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 60 článků. 
Členství v klubu ocení určitě ti,
kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.
Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?







Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu