Propolisová mast

     Konečně jsem se k tomu dostala a vyrobila jsem propolisovou mast. Je vhodná snad na všechny kožní problémy, urychluje hojení ran, zmírňuje bolest. Propolisová mast je doslova nabušená cennými látkami z přírody. V tomto článku se s vámi ráda podělím o recept a tipy, jak si během výroby nezničit půlku vybavení kuchyně 🙂

Propolisová mast

Výroba masti z propolisové tinktury

 

     Začnu úplně na začátku výroby každé masti. Nápadem a úvahou, jak by mast šla vyrobit, aby měla ten nejlepší účinek a dobře se používala. Už jsem měla za sebou pokus o výrobu propolisové masti z tinktury. Postup byl jednoduchý, smíchala jsem bambucké máslo, mandlový olej, včelí vosk a přidala propolisovou tinkturu, která byla vyrobena z 60% alkoholu.

     Výsledek byl super až na to, že se mi nepodařilo odpařit veškeré množství vody a ta v masti zůstala. No, asi víte, že voda se rychle kazí a tak mastička putovala do lednice a byla určená k rychlé spotřebě.

     Mastička byla ale krásně silná a účinná, určitě ji nezatracuji a už vymýšlím, že propolis naložím do 98% alkohol. Pak už nebude s přebytečnou vodou problém. Ještě přemýšlím, že použiji konzervant Cosgard, který je schválený pro užití v BIO kosmetice a tak by obsažená voda přestala být problém. Takové šlehané bambucké máslo s propolisem a medem… Už vím, co budu tvořit příště 🙂

 

Propolisová mast – recept se surovým propolisem

 

     Tentokrát jsem ale chtěla zkusit vyrobit mastičku, která by vydržela déle, než týden, dva v lednici. Takže jsem vzala surový propolis od svých včel, bambucké máslo a pustila se do výroby.

Surový propolis

Nejprve jsem musela propolis rozdrtit na prach a protože při pokojové teplotě je spíše mazlavý, tak jsem jej prvně zmrazila. Mrazem se stal křehký a šel krásně rozdrtit v třecí misce. K rozdrcenému propolisu jsem v třecí misce přidala bambucké máslo a začala zahřívat ve vodní lázni.

     A tady mi došlo, že to nebylo zas tak chytré. Propolis se teplem přilepil na dno, tlouček i stěny. Dolů to půjde, doufám, alkoholem 🙂 No každopádně mě to nezastavilo a ve výrobě jsem pokračovala.

Propolis a bambucké máslo ve vodní lázni

Pak jsem už misku zahřívala jen v troubě na 40°C a tloučkem se neustále snažila rozmělnit větší kousky propolisu. Nešlo to zrovna hladce, teplý propolis se furt lepil na misku. Nakonec jsem ještě snížila teplotu a pak už to docela šlo. Propolis jsem macerovala v bambu asi 2 hodiny, potom jsem troubu vypnula a další den znovu opakovala zahřívání a urputné míchání.

S přestávkami jsem směs rozpouštěla a míchala asi 10 dní. Nakonec jsem směs rozpustila při teplotě asi 60°C a počkala, až se na dně usadí propolis a slila do nerezové misky. Tu jsem opět zahřívala a nechala zbytky propolisu klesnout ke dnu a slilla čistou tekutinu do další misky.

     Schválně jsem nepoužila sítko, protože propolis ulpívá na všem, zvlášť, když je zahřátý. Už tak jsem od něj měla třecí misku, lžíci i nerezovou misku… Vysokoprocentním alkoholem se mi to sice podařilo vyčistit, ale jen tak tak 🙂 Třecí miska to odnesla nejvíc, tu jsem naplnila lihem a teď čekám. jestli to pustí. Proto upozorňuji, že je lepší použít nádobí, kterého vám nebude líto, kdyby se zničilo. Pozor také na ukápnutí propolisu na linku, oblečení atd. Příště budu opatrnější 🙂 

Pak už jsme misku s čistým propolisovým macerátem dala nad vodní lázeň a přidala mandlový olej a včelí vosk a počkala až se vosk rozpustí. A hotovo, teda až na ten úklid 🙂 

Složení propolisové masti

3 g propolisu

 

     Mastička je jemnější než z tinktury, voní propolisem a bambuckým máslem. Myslím, že z tinktury bude mít silnější účinek, ale na promazávání a na drobné oděrky bude skvělá.

     Já ji právě teď s úspěchem používám v kombinaci s tinkturou na ranky po laparoskopii. Před čtyřmi dny mi vytáhli stehy, první den jsem si ranky jen desinfikovala propolisovou tinkturou a od druhého dne poctivě mažu touhle mastičkou a jen se nestíhám divit, jak rychle se mi ranky hojí. Za mě naprostá spokojenost.

     Více o propolisu a jeho účincích se dozvíte v článku Propolis a jeho využití

     Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo ve FB skupině 

Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel

Sdílejte článek s přáteli

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.