Recept na mýdlo s hedvábím – inspirace z Marseille

Když jsem začínala s mýdlem a sháněla jsem informace, recepty a inspirace, narazila jsem na mýdla tzv. Marseille typu. V těchto mýdlech hraje prim olivový olej (72 %) a ve zbylém množství jsou většinou zastoupeny kokosový a palmový tuk. Já palmový tuk nepoužívám, místo něj jsem vybrala kokosový a přidala babassu olej. Recept jsem si trošku upravila a čistících tuků jsem dala o pár procent méně ve prospěch olivy. A přidala mé oblíbené hedvábí a růžový jíl 🙂 Na světě tak bylo mýdlo s hedvábím. Pojďme se podívat na recept.

Jedna moje čtenářka v mýdle objevila motýla – vidíte ho taky? 🙂

Ingredience

Dále jsem použila:

      Na zmýdelnění 1000 g olejů (v poměru viz výše) potřebujeme 131,59 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 263,18 g vody při přetučnění 8 %.

     Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně – já používám většinou poměr 2:1 (voda : hydroxid) tedy 33% roztok hydroxidu – tento poměr je použit i v tomto receptu. Kalkulačka má přednastaveno 38 % vody od váhy olejů, což je u většiny receptů zbytečně moc a nese to s sebou více negativ, než pozitiv. Snížením množství vody urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci. Během zrání nedochází k výrazné deformaci mýdla a snižuje se i riziko tvorby sodného prachu.

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku. 

V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.

Tabulka ze SoapCalc

Výroba mýdla za studena

 

Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.

Mezitím si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid. Do vody přidáme na jemno nastříhané humánní hedvábí a necháme chvíli nasáknout destilovanou vodou (může být i přes noc). Poté vsypeme hydroxid a pořádně promícháme – je důležité roztok nijak nechladit a také vsypat hydroxid najednou, aby vznikla dostatečně velká teplota na rozpuštění vláken hedvábí.

Humánní hedvábí, které používám, je po vylíhnutých můráchKlasické hedvábí se sbírá před vylíhnutím bource morušového a tím pádem se larvy zabijí – toto hedvábí já z etického důvodu nepoužívám. 

     Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno, při rozpouštění odvracím tvář a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

     Růžový jíl si rozmícháme v trošce oleje nebo destilované vody, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.

Jakmile mají oleje i hydroxid přibližně stejnou teplotu (mezi 30 – 40°C), vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak!

Poté vezmeme mixér a směs mixujeme do tzv. stopy nebo-li stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty. Pro tento případ potřebujeme stopu lehkou až střední, ne hustou.

Mýdlo ve stopě – hustá/těžká stopa – tedy takto nee 😀

Do lehké stopy přidáme EO a lehce promixujeme. Poté mýdlovou hmotu rozdělíme na dvě půlky a do poloviny vmícháme růžový jíl, který jsme si předem rozmíchali ve vodě/oleji.

     Do formy nejprve nalijeme na střídačku hmotu bez jílu a s jílem a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru. Nebo můžeme být sofistikovanější a použít jednu z technik a vzorů, které lze najít třeba na youtubu 🙂

     Chcete umět vyrobit jakékoliv mýdlo? Připravila jsem pro vás obecný postup jak vytvořit mýdlo metodou za studena od A do Z. Pokud to s mýdlařinou myslíte alespoň trochu vážně, mrkněte na něj 🙂 

Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze.  Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet (ke krájení můžete použít například strunový kráječ, který si můžete sestavit podle tohoto návodu). Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě minimálně 48 h a pak až krájíme. Pokud je příliš měkké, dáme jej na chvíli do mrazničky nebo ještě s krájením počkáme.

Fáze gelu

Mýdlo uložíme na vzdušné, suché místo, bez přístupu slunečních paprsků a necháme jej minimálně 6 týdnů zrát. Poté zkontrolujeme jeho pH a pokud bude pod hodnotou 9 (10) můžeme se směle namydlit. Většina mých mýdel, které projdou gelem, mají pH kolem 8 a jsou skvělé 🙂 Jak měřit pH mýdla si můžete přečíst zde.

Mýdlo je jemné a díky přidanému hedvábí má krémovou pěnu. A ta vůně…levandule je pro mě asi nej 🙂 Vždy si vzpomenu na Chorvatsko a stánky plné této fialové krásy a nádherné vůně. Mýdlo je šetrné a vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla. 🙂

Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo ve FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

 Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademieV září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

 Přírodní mýdlo - Jak vybrat to pravé?Co je to přírodní mýdlo?  Na tuto otázku se ptá stále více lidí. Vždyť by to mělo být jasné! Nebo ne? Dnes se přírodní stává moderním a vyhledávaným a prodejci kosmetiky toho často zneužívají. Pod označením "přírodní" se dá...

Přečtěte si naše nejnovější články

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.