Výroba mýdla za studena

Chystáte se na výrobu svého prvního mýdla? Chcete vědět jak postupovat, co budete potřebovat a čemu se vyhnout? Nevíte, co je to stopa, gelová fáze nebo jak dlouho musí mýdlo zrát? Tak přesně o tom je tento článek – výroba mýdla za studena. Jdeme na to!

Pomůcky a suroviny na výrobu mýdla

 

Pomůcky:

 • nerezovou nebo plastovou teplovzdornou nádobu na rozpuštění olejů
 • nádobu na rozpouštění hydroxidu (odolný plast, nerez)
 • váhy (s přesností alespoň 0.1 g)
 • teploměr – já používám tento
 • tyčový mixér
 • silikonovou stěrku, nerezovou lžíci, jemné sítko
 • forma na mýdlo (silikonovou, dřevěnou, nebo klidně krabici od bot)
 • kráječ (nebo si vytvořte svůj vlastní strunový kráječ na mýdlo podle našeho návodu)
 • dle typu formy – papír na pečení
 • hadr, papírové ubrousky

Bezpečnost:

 • ochranné pomůcky při práci s NaOH (rukavice, brýle!!!, vhodné ochranné oblečení – plášť)
 • ocet nebo roztok kyseliny citronové k neutralizaci pracovní plochy

Suroviny:

 • hydroxid sodný NaOH
 • oleje a tuky
 • destilovanou nebo demineralizovanou vodu
 • barviva, přírodní jíly, éterické oleje, atd. (volitelné)

 

      Pozor při výběru hydroxidu na jeho kvalitu. Nedoporučuji kupovat v drogériích a podobně –  takovýto hydroxid sodný je určený k čistění odpadů a ne k výrobě mýdla. Jeho kvalita je často velmi špatná a koncentrace nízká. Na internetu se dá dočíst, že je možné jej s větším či menším úspěchem použít, ale já do své kosmetiky nechci používat přípravek určený k čištění trubek. Hydroxid nakupuji přímo v obchodech s kosmetickými surovinami

 

Výroba mýdla za studena – příprava receptu

 

      Recept na mýdlo si můžeme najít na internetu (můžete třeba zkusit můj osvědčený recept pro začátečníky ) nebo si jej sami vytvořit podle mýdlové kalkulačky (mrkněte na článek). Já používám SoapCalc, která po zadání druhu olejů a jejich požadovaného množství dopočítá potřebné množství NaOH a vody. Každý olej má jinou saponifikační hodnotu, proto je nutné při změně receptu vždy přepočítat množství hydroxidu. 

 

      I když si najdeme recept na internetu nebo v knížce, tak jej doporučuji znovu naťukat do kalkulačky. Jak se říká důvěřuj, ale prověřuj. Taková tisková chyba nebo překlep by nás mohl pěkně mrzet.  

 

Příprava pomůcek a forem 

     Před samotnou výrobou odstraníme z “mydlárny” všechny věci, které by nám mohly překážet a plést se pod nohy – děti, domácí mazlíčci, manžel 🙂 Uklidíme si pracovní prostor, přichystáme si všechny pomůcky tak, aby byly po ruce a nic nás nezdržovalo. 

 

Než se pustíme do výroby mýdla, vždycky si připravíme formy, které máme v plánu použít. Dřevěné si vyložíme pečícím papírem. Jakmile budeme mít mýdlovou hmotu připravenou k nalití do forem, už není čas hledat formy a stříhat pečící papír na vyložení 🙂

 

      Doporučuji si nachystat hadr nebo starou utěrku a pár papírových utěrek a také hadr napuštěný octovou vodou v případě, že by vám mýdlová hmota nebo hydroxid ukápl na pracovní plochu. 

 

Odvážení a rozpuštění olejů

 

      Já používám jednu nádobu, ve které oleje odvážím, rozpustím i následně míchám s hydroxidem. Přijde mi to pohodlnější a nešpiním další nádobu.

 

      Oleje si odvážíme do nerezové nebo plastové nádoby, která je dostatečně velká i pro roztok hydroxidu. Hlavní je, aby se nám v ní mýdlová hmota dobře mixovala. Neprve si odvážíme pevné tuky a ve vodní lázni je pomalu zahříváme, dokud se plně rozpustí. Potom do nich odvážíme tekuté oleje pokojové teploty a buď malinko přihřejeme nebo necháme zchladnout na teplotu 36 – 38°C (nebo dle receptu). 

 

 

Příprava roztoku hydroxidu

 

      Mezitím, co se nám rozpouští tuky, si připravíme roztok hydroxidu. 

 

      Oblečeme si vhodné oblečení – například plášť nebo košili, kalhoty, tepláky, ponožky, papuče. Nasadíme si rukavice a ochranné brýle. Bezpečnost především!

 

       Do nádoby (nerez, plast – nesmí být skleněná) si odvážíme potřebné množství destilované nebo demineralizované vody a do misky nebo kelímku (perfektní jsou papírové kelímky na kávu) hydroxid sodný. Potom pomalu přisypáváme hydroxid do vody (nikdy ne naopaka opatrně mícháme nerezovou/silikonovou vařečkou. Během rozpouštění hydroxidu vzniká teplo a uvolňují se leptavé páry, které nesmíme vdechovat. Proto je vhodné pořádně větrat, míchat roztok v otevřeném okně, odvrátit tvář od nádoby s roztokem a po rozmíchání hydroxidu vyvětrat a opustit na chvíli místnost. Zajistíme, aby se k roztoku nikdo nedostal – je silně žíravý.

     V případě, že dojde k potřísnění kůže nebo zasažení očí roztokem hydroxidu nebo mýdlovou hmotou je třeba toto místo omývat proudem studené vody po dobu alespoň 15 minut. V případě zasažení očí je v každém případě nutné vyhledat lékařskou pomoc. To platí i při větším rozsahu potřísnění a vážnějším poleptání. 

 

    Roztok necháme chladnout na teplotu o dva, tři stupně vyšší než máme oleje – dle receptu.

 

 

A jdeme na to!

 

     Jakmile máme všechny pomůcky přichystané a oleje i roztok hydroxidu mají odpovídající teplotu, můžeme přistoupit k smíchání obou fází. 

 

     Pomalu vlijeme přes jemné sítko roztok hydroxidu do olejů a důkladně zamícháme. Sítko používáme proto, že se na něm zachytí případný nerozpuštěný hydroxid, který by mohl pak v mýdle poleptat kůži. 

Teď přijde na řadu mixér. Opatrně mixujeme směs, která se během reakce s hydroxidem zakalí a začne pomalu houstnout. Mixujeme na nejnižší otáčky, mixér zastavujeme a směs promícháváme a kontrolujeme její hustotu. Mícháme a mixujeme dokud se na hladině nevytvoří tzv. stopa a směs nebude mít hustotu připomínající řidší krupicovou kaši.

 

Často se ptáte: Co je to “stopa”?

 

     Stopou nazýváme stav, kdy oleje s louhem vytvořily homogenní hmotu. Stopu poznáme podle toho, že kapka mýdlové hmoty po dopadení na hladinu zanechá ve zbytku hmoty viditelnou stopu, stačí na chvíli, než splyne se zbytkem hmoty. V tu chvíli má směs konzistenci asi řidší krupicové kaše. Rychlost, jakou jde mýdlo do stopy, se liší podle složení receptu, použitých teplot a obsahu vody.

      Pokud chceme mít super lehkou stopu nebo emulzi (stav, kdy je směs již homogenní, ale stopa ještě není úplně vidět), musíme zastavit mixování dříve, než je vidět stopa.

Stabilitu emulze zjistíme tak, že necháme směs v klidu asi 2 minuty a pokud se fáze neoddělují (na povrchu nebo u krajů nádoby není vidět nezmýdelněný olej), máme stabilní emulzi a můžeme s ní dále pracovat. Pokud se fáze oddělily, musíme ještě míchat. Ze začátku doporučuji držet se viditelné stopy na hladině, začátečník tak má větší jistotu, že je vše v pořádku. Emulzi si nechte na později, až budete malinko zkušenější.

     V této fázi je zmýdelněných několik málo % olejů, proto nemá smysl přidávat do stopy žádné cenné oleje ani jiné složky v domnění, že si zachovají své “účinné” látky. V metodě za studena se vše potká s hydroxidem a nic před ním neuchráníme, takže nemá smysl přidávat vzácné oleje do stopy! 

Cukry, mléčné výrobky, vonné oleje, alkoholy a podobně také urychlují stopu a někdy dost výrazně, proto je třeba s tím počítat a přemýšlet nad záměrem při sestavování receptu. Více o přísadách do mýdel a jejich chování v mýdle se můžete dočíst v samostatném článku.

      V tuto chvíli do mýdla většinou přidáváme barviva, vůně, jíly a další složky. Některé barviva a éterické oleje můžou zrychlovat stopu –  je vhodné si dopředu zjistit, jak mýdlová hmota reaguje na přidávanou složku a podle toho přizpůsobit pracovní postup.

Ono chtít dělat swirl s mýdlem s mlékem, voskem, medem navoněné éterickým olejem z hřebíčku je docela odvážná představa a setkání s realitou je více než poučné 🙂 Pozor na to 🙂

Pozor!!! Vonné oleje, kosmetické vůně, ač vhodné do mýdel, mohou výrazně urychlit stopu nebo dokonce srazit. Takové mýdlo je pak nepoužitelné a musí se opravit za tepla – Článek o nápravě mýdel – Rebatch Zjistěte si prosím, zda vůně, kterou chcete přidat do mýdla, je bezepečná.

 

A šup s mýdlem do formy

     Nakonec mýdlovou hmotu nalijeme do předem připravené formy nebo forem. Nejlepší je mýdlovou hmotu lít na jedno místo a přes stěrku, tím zabráníme vzniku bublinek na dně formy.

 

Pozor na bublinky!

      Mnoho z nás má nebo mělo problém s bublinkami v mýdle. Jak vzniknou? Jednoduše, příliš jednoduše 🙁 Stačí vmíchat vzduch do hmoty mixérem nebo vařečkou. 

     Jak jim předejít? Hlavní zásada je ponořit mixér bokem do olejů a tak zpod něj vyhnat vzduch a mixovat tak, aby se další vzduch nedostal dovnitř.

      Přijde mi, že s čím těžší stopou pracuji, tím více bublinek v mýdle pak mám. Řekla bych, že je to dáno tím, že bublinky z husté hmoty již nevyplavou na povrch, ale zůstanou v mýdle.

      Bublinky v mýdle mohou vzniknout i jeho přehřátím – buď díky přehřívacím přísadám nebo příliš vysokou teplotou v troubě.

Fáze gelu

      Většina mydlářů chce, aby mýdlo prošlo tzv. gelovou fází, při které zreaguje veškerý hydroxid (až na pár výjimek – například při lití mýdla v emulzi, ne ve stopě, ale to nás zatím trápit nemusí). Takže po vytažení a krájení je už mýdlo bezpečné a během zrání se pH příliš nemění. Přesto mýdlo musí zrát alespoň 3 týdny (v závislosti od receptu).

Právě probíhající gelová fáze – všimněte si barevného rozdílu na spodním okraji obrázku.

Jinak je tomu pokud gelem neprojde, pak je mýdlo ještě zhruba 2 týdny nebezpečné – vykazuje vysoké pH a obsahuje vysoké množství nezreagovaného hydroxidu. Proto se u negelového mýdla doba zrání prodlužuje o minimálně 2 týdny.

 

Často se ptáte: Jak zajistíme fázi gelu?

 

Fázi gelu zajistíme tak, že mýdlo ve formě zabalíme do deky a dáme na teplé místo na cca 24 hodin. Je třeba mýdlo izolovat i od přístupu čerstvého vzduchu, aby nám na povrchu nevznikl tzv. sodný prach/popel. Ten vzniká reakcí nezreagovaného hydroxidu se vzduchem. Sodný prach má vyšší pH než zbytek mýdla (při zkoušce bezpečnosti mýdla reaguje s fenolftaleinem – viz níže o měření pH), ale většinou na něj nejsou žádné kožní reakce. Je možné jej pro jistotu odkrájet. 

Nebo můžeme formu s mýdlem vložit do trouby na 50 – 60 °C  na cca 2 hodiny (dokud neprojde gelem). To dělám většinou já, je třeba dávat pozor na přehřátí, ale mám pak jistotu, že mýdlo gelem prošlo. 

Často se ptáte: Je jedno jestli mýdlo projde gelem nebo ne? 

      Obě mýdla, ať už prošly gelem nebo ne, jsou po vyzrání vhodná k používání, ale zkušenost i studie říká, že gelová mýdla jsou odolnější (nevymydlí se tak snadno). Celkově pevnější struktura mřížky gelových mýdel je příjemnější, alespoň pro mě 🙂 I vzhledově se mi více líbí. 

Mýdla s mléčnými výrobky

Díky mléčné složce v mýdle (hlavně díky cukrům) dochází k rychlejší reakci a snadněji nastupuje fáze gelu. Někteří mydláři mléčná mýdla nenechávají projít gelem, aby zabránili karamelizovaní cukrů z mléka. Karamel totiž zbarví mýdlo do krémové až hnědé barvy.

Dalším důvodem, proč mýdlo s mléčnými výrobky nenechávají projít gelem je snaha o zachování všech živin. Formu tedy nijak neizolují ani nezahřívají, ale naopak chladí (lednice, mraznička). Takové mýdlo se z formy vybírá až za dva nebo tři dny.

      Já nechávám mléčná projít gelem, protože si nemyslím, že teplota je ten hlavní problém. Kontaktem s louhem se tyto složky stejně naruší a někdy je to i žádoucí (bílkoviny se rozštěpí na aminokyseliny). A barva mne nijak netrápí 🙂

A pokud vás zajímá, jak se v mýdlo chovají různé jiné přísady, jako jogurt, med, hedvábí a podobně, tak jsem o tom sepsala vlastní článek Přísady do mýdla.

 

Krájení

     Mýdlo krájíme po 12 – 24 hodinách, pokud neprošlo gelem tak po 24 – 72 hodinách. Můžeme si pomoci mrazničkou.

      Krájet můžeme nožem, špachtlí nebo speciálními kráječi na mýdlo. S nožem i špachtlí se dá relativně bez problému pracovat, ale top mezi kráječi je strunový kráječ (návod na výrobu najdete zde). Kdo jednou zkusil, už nebude chtít nic jiného 🙂

      Hrany můžeme opracovat speciálními hoblíky nebo nám poslouží i škrabka na brambory a trochu šikovnosti. 🙂

Zrání

      Po nakrájení je vhodné mýdlo uložit na suché, vzdušné místo bez přístupu slunečních paprskůDoba zrání se liší recept od receptu. Déle zrají mýdla s vyšším procentem nenasycených mastných kyselin, které pomaleji zmýdelňují a dávají měkčí mýdla.

      Olivové mýdlo je dobré nechat zrát alespoň 6 měsíců, lépe rok.

 

      Klasická vyvážená mýdla by měla zrát minimálně jeden měsíc, ale mýdla začínají být opravdu příjemná až po třech a více měsících.  Ono mýdlo totiž zraje jako víno. 🙂

 

Často se ptáte: Když je pH v pořádku, můžu už mýdlo používat?

 

      pH není jediný faktor ovlivňující zralost mýdla. Jak jsem psala, pokud projde mýdlo gelem je bezpečné už při krájení na druhý den, ale příjemné na pokožce moc nebude.

     Co se děje při zrání? V první řadě se odpařuje voda a tvoří se tzv. mýdlová mřížka. Mýdlo se stává pevnější, jemnější k pokožce, pěnivější a odolnější. Takže pH není jediný faktor.

Měření pH

Často se ptáte: Kdy měřit a jak měřit?

Já měřím pH hned při krájení, abych věděla, jestli je mýdlo v pořádku a neudělala jsem třeba chybu v navážce, nebo jestli prošlo gelem. Nejčastěji se k měření používá lakmusový papírek. Ten se namočí do vody a položí na čerstvý řez mýdla. Podle barevné škály odečteme výsledek. Pokud je pH vyšší něž 10, je pravděpodobné, že mýdlo neprošlo gelem, nebo jsme udělali chybu v navážce.

Pak je třeba počkat jestli mýdlo zreaguje nebo jej (i nakrájené) vložit na cca 2 hodiny do trouby na 70 °C – pozor může dojít k mírné deformaci mýdlových kostek. Pokud ani po dvou týdnech (nebo po řízeném gelu v troubě) nebude mít mýdlo bezpečné pH, pak je třeba se zamyslet, kde se stala chyba a případně mýdlo předělat.

Další způsob kontroly bezpečnosti je použití roztoku fenolftaleinu (ff). Je to průhledná kapalina, která se při styku s volným hydroxidem (nezreagovaným) v mýdle zabarví dorůžova. Jasně tedy ukazuje, kde v mýdle je problém a snáze lze odhalit výrobní chybu.

Já dávám přednost právě ff, protože mi o mýdle dá více informací a je i přesnější. Díky němu můžu zkontrolovat mýdlo na průřezu a odhalit to, co by pH papírky nezvládly.

     Pozor! Fenolftalein je toxická látka a jeho výpary se nesmí vdechovat. Testovaný kousek mýdla není vhodné používat a je třeba jej po testování vyhodit.

 Jak takový test ff vypadá?

Na čerstvý řez mýdla se nakape ff a lehce rozetře po celé ploše. Nejlépe je ukrojit takový kousek, který obsahuje jak spodek, tak vrch mýdla. Pokud se roztok zbarví dorůžova je mýdlo příliš zásadité, tedy nebezpečné k používání. Pokud roztok zůstane průhledný, je vše v pořádku. Fenolftalein nám sice neřekne, jestli má mýdlo pH 8 nebo 9, ale řekne nám, jestli je bezpečné v celém objemu. A to je to, co potřebujeme znát.

O kontrole bezpečnosti mýdla a měření pH jsem sepsala samostatný článek. Pokud se chcete dozvědět více, doporučuji si celý článek pročíst.

 

 

Slovo závěrem

Možná si po přečtení říkáte, že výroba mýdla za studena je příliš složitá.

Nebojte se, zdání klame. Jde vlastně jen o to, vhodně smíchat oleje a roztok hydroxidu, nalít do formy, zajistit vhodné podmínky, nakrájet, zkontrolovat pH a vydržet pár týdnů (to je asi ta nejtěžší část 🙂 ) V případě jakýchkoliv dotazů se na mě můžete obrátit.

Více informací o výrobě mýdel a kosmetiky najdete

v uzavřené skupině na FB – Klub Přímo od VčelařkyKlub je skvělou alternativou, jak získat informace z kurzů pro ty z vás, kteří mě mají trošku z ruky.
——————————–

Jak se do klubu můžete přihlásit najdete zde: Členství v Klubu Přímo od Včelařky

Pokud byste i přesto chtěli dělat své první mýdlo s pomocí někoho zkušenějšího, můžete se mrknout na nabídku mých kurzů. Mám kurzy jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

      A jsme u konce 🙂 Vyrobili jsme mýdlo, nakrájeli, zkontrolovali jsem pH, nechali dostatečně uzrát a už se konečně můžeme namydlit vlastnoručním domácím mýdlem. Je to skvělý pocit a ta radost z každé dávky podařeného mýdla dělá mýdlařinu nevyléčitelnou závislostí

Pokud jsem vám svým článkem pomohla a informace z něj pro vás byly přínosem, pomozte také vy mě a staňte se mým Patronem  na Startovači.
Díky vaší podpoře budu moci dál psát další články,
tvořit videa a udržovat blog v chodu 
🙂
Jedině tak můžu dál sdílet informace pro všechny zdarma.
Děkuji, že si mé práce ceníte!

Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz
nebo vložit dotaz do mojí FB skupiny Zdílníčka – Přímo do Včealřky

 Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky

 

Sdílejte článek s přáteli

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se přidává právě 50 % soli od váhy olejů. Čím více soli dáte, tím bude mýdlo tvrdší a z mé zkušensoti i méně příjemné k...

Noční výroba – neonky a proužky!

Noční výroba – neonky a proužky!

    Noční výroba - neonky a proužky!To takhle v noci nemůžete usnout. V mýdlárně po posledním kurzu a po úklidu skladu bordel jako v tanku. Ale rukama to kroutí, že by to chtělo nějaké mýdlo vyrobit. Police už přeci jen zeje prázdnotou, surovin mám dost,...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Modrý měsíc

Modrý měsíc

    Modrý měsícMýdlo vzniklo v noci z 31.října na 1.listopad. Do oken mi svítil úplněk, už druhý v měsíci říjnu, tzv. modrý měsíc. Proto jsem sáhla po modré barvě, kvůli tomu že vznikalo v noci po černé a bílá, přirozená barva mýdla symbolizuje svit měsíce....

Barvení mýdel mica prášky – experiment

Barvení mýdel mica prášky – experiment

   Barvení mýdel mica prášky – experiment   Po experimentu s přírodními barvičkami v mýdle jsem se rozhodla udělat mýdla také obarvená mica prášky. Opět mě k tomu vedla zkušenost z kurzů, kdy bývají účastníci někdy zklamání z toho, že mýdlo nemá stejnou...

Rebatch aneb Jak předělat nepodařené mýdlo

Rebatch aneb Jak předělat nepodařené mýdlo

    Rebatch  Jak předělat nepodařené mýdlo?Není neobvyklé, že se mýdlo z nějakého důvodu nepodaří. Není důvod se za to stydět! Stane se to i nejlepším 🙂 Mýdlo se může přehřát, můžeme jej nedomíchat nebo můžeme zapomenout přidat nějaký olej a nepodařené...

Přírodní barvičky do mýdla – experiment

Přírodní barvičky do mýdla – experiment

   Přírodní barvičky do mýdla - experiment     Tento experiment mi leží v hlavě od léta 2018, kdy jsem dostavěli mýdlárnu a já doufala, že na to budu mít čas...představa a realita byla však úplně jiná a já mám na tyto experimenty čas až po půl roce, co jsme...

Podzimní swirl – recept

Podzimní swirl – recept

    Podzimní swirl - recept Podzimní mýdlo plné barev podzimu, dynamiky padajícího listí zmítajícího se ve větru. Tento podzim, stejně jako jaro, je zmítán v koronavirové krizi. Je těžké zachovat si optimismus a klid. Výroba mýdla mi k tomu aspoň trošku...

Přečtěte si naše nejnovější články

Látkové plenky

Látkové plenky

    Látkové plenkyMyšlenka na používání látkových plenek se mě držela celé těhotenství. Několikrát jsem si o látkovkách začala zjišťovat...

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se...

Planetkové mýdlo

Planetkové mýdlo

    Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!