Jak sestavit vlastní mýdlový recept 1. díl –

Mýdlová kalkulačka

Jakmile začnete vyrábět mýdla, brzy vám přestanou recepty na internetu stačit a budete chtít sestavit vlastní. Takový, který by vyhovoval přesně vašim potřebám a přáním. Jak na to, na co si dát pozor a co nepřehlédnout,  tak na to vám odpoví malá minisérie, kterou jsem si pro vás připravila. Pojďme na první díl, kde vám představím, co umí mýdlová kalkulačka SoapCalc.

Mýdlová kalkulačka

 

       Na internetu je jich daleko více, ale já pracuji s asi nejrozšířenější u nás SoapCalc.

 Nejprve se musíme naučit pracovat s mýdlovou kalkulačkou. Bez toho se nehneme z místa.

 

Vypadá to naprvní pohled složitě, ale nebojte, nic na tom není.

 

Provedu vás nastavením krok po kroku. 


    Bod č. 1 – hydroxid

     Je již přednastaveno NaOH. Takže s tímto nemusíme nic dělat, dokud nezačneme používat KOH, ale to nás ze začátku nebude zajímat 🙂

     Bod č. 2 – hmotnost olejů

 

     Zde si nastavíme gramy a celkové množství olejů, z kterého chceme mýdlo vyrábět. 

     Bod č. 3 – množství vody

Kalkulačka má přednastaveno 38 %, což je zbytečně moc. Snížit můžeme na 30 %, nebo lépe naučit se pracovat s poměry vody:hydroxid (poslední možnost). Osvědčený poměr pro většinu receptur je 2:1 (voda:hydroxid) – takže na 50 g hydroxidu použijeme 100 g vody. 

     Bod č. 4 – přetučnění (SuperFat) 

Tady máme přednastaveno 5 %, což je u většiny klasických receptur, s vysokým množstvím pěnivých tuků (kokos), málo. Já používám přetučnění 8 – 10 %.

     Fragrance zde znamená vůně (éterické oleje). Tady nastavuji 20 – 25 g/kg – to bývá většinou dostačující.

Bod č. 5 zatím přeskočíme 


Bod č. 6 – tuky

V tabulce Oils, Fats and Waxes (oleje, tuky a vosky) uprostřed stránky si vybereme příslušné oleje, které chceme použít (jaké oleje použít a jak se chovají se dozvíte v tomto článku). Dvojklikem je přidáme do tabulky. Já pracuji především s procenty, ale můžete zadávat i gramy. Jednoduše přepnete u označení % nebo g.

  Vše vážíme na gramy, nikdy nepočítáme s mililitry – 1 ml oleje totiž neodpovídá 1 g

Tuky je nutné zadávat přesně takové, jaké použijeme. Každý tuk má totiž jinou saponifikační hodnotu. Nelze zadat třeba kokosový tuk a nakonec použít bambucké máslo. Mohlo by se pak stát, že vyrobíme nebezpečné mýdlo s nezreagovaným hydroxidem.

Jakmile máme zvolené tuky a jejich množství, přejdeme k dalšímu bodu.

 

Bod č. 7 – výpočet
Klikneme na tlačítko “Calculate Recipe” a v levé části v bodě č. 5 se nám objeví orientační hodnoty vlastností, jaké bude naše mýdlo mít.
Vlastnosti mýdla (levá část ukazuje vlastnosti oleje který zrovna zadáváme a pravá pak celkové vlastnosti mýdla)

Tvrdost (Hardness) – udává, jak bude mýdlo tvrdé
Čistící schopnost (Cleansing) – jak moc bude čistit
“Kondičnost”(Condition) 🙂 – jak je mýdlo pečující

Pěnivost (Bubbly) – jako moc bude pěnit


Krémovitost pěny (Creamy)

 

“Trvanlivost” (Iodine) – iodine pracuje s dvojnými vazbami v mýdle. Je dobré se držet v tabulkových rozmezích (tabulka níže)
INS – údaj
pro velkovýrobu mýdel, pro nás nepodstatný

 

Rozmezí, v jakém byste se měli ze začátku držet – toto jsou relativně bezpečné hodnoty. Časem zjistíte sami, co si můžete dovolit porušit 🙂
Tabulka, v bodě 5 pod vlastnostmi mýdla, ukazuje množství mastných kyselin v receptuře. Každá mastná kyselina dává jiný druh mýdla s jinými vlastnostmi, ale o tom podrobněji později 🙂
A zpět k bodu č. 7

Pod tlačítkem  “Calculate Recipe” je “View or Print Recipe” po kliknutí se v nové kartě zobrazí tabulka:

V tabulce vidíte množství vody, hydroxidu i olejů. Máme tu kompletní informace o mýdle – orientační vlastnosti, obsah mastných kyselin… Vše co potřebujeme, dokonce si můžeme dole pod tabulku vepsat poznámky. Nahoře vpravo máme tlačítko “Print Recipe” a celý recept si můžeme vytisknout nebo uložit jako pdf do počítače 🙂 No není to parádní?

Takže teď už si umíte spočítat množství hydroxidu pro své recepty sami. Jako domácí úkol si zkuste zadat ty recepty, které jste už dělali do kalkulačky a zhodnoťte, jak podle ní dopadly. Mrkněte jaké má mýdlo vlastnosti a zkuste i zahýbat s množstvím jednotlivých olejů a sledujte, jak se mění vlastnosti. V druhém díle seriálu o výrobě mýdla se dočtete o mýdlovém receptu, složení olejů a o jejich vlastnostech v mýdle.

V případě, že si s něčím nebudete vědět rady, napište do naší skupiny a vyřešíme to 🙂

Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Modrý měsíc

Modrý měsíc

    Modrý měsícMýdlo vzniklo v noci z 31.října na 1.listopad. Do oken mi svítil úplněk, už druhý v měsíci říjnu, tzv. modrý měsíc. Proto jsem sáhla po modré barvě, kvůli tomu že vznikalo v noci po černé a bílá, přirozená barva mýdla symbolizuje svit měsíce....

Barvení mýdel mica prášky – experiment

Barvení mýdel mica prášky – experiment

   Barvení mýdel mica prášky – experiment   Po experimentu s přírodními barvičkami v mýdle jsem se rozhodla udělat mýdla také obarvená mica prášky. Opět mě k tomu vedla zkušenost z kurzů, kdy bývají účastníci někdy zklamání z toho, že mýdlo nemá stejnou...

Přečtěte si naše nejnovější články

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.