Proč to všechno dělám?

     Poslední dobou často slýchávám jednu a tu samou otázku dokola: “Proč všechny svoje znalosti o mýdle sdílíš? Nebojíš se, že si lidé mýdlo vyrobí sami a pak jej od tebe nekoupí?” Je to dobrá otázka. Vy, co mě lépe znáte víte, že si zařizuji mýdlárnu a chci mýdla oficiálně prodávat. Do toho píšu tento blog a sdílím vše, co vím. Proč to vlastně dělám? Nepodřezávám si pod sebou větev? Nejdu sama proti sobě? Rozhodla jsem se tedy napsat, jak to vnímám já…

Proč?!     

     Proč to všechno dělám? Proč sdílím své znalosti, zkušenosti a receptury na mýdla? Není to pro mě jako pro prodejce mýdel kontraproduktivní? 

     Možná je, možná není. 

     Jeden z hlavních důvodů, proč jsem tenhle blog spustila je, že si přeji, aby si lidé doma vyráběli kvalitní a hlavně bezpečná mýdla. Vyrábět je totiž budou i beze mě, podle jiných receptů a blogů. 

     Ale když se koukám po internetu, tak mnoho z “výrobců” mýdel a autorů článků si nedělá starosti s bezpečností mýdla ani s recepturou a ani se správným pracovním postupem.

     Pokud pak mýdlo používají jen pro sebe, je to jejich věc. 

     Ale ve chvíli, kdy se jej snaží prodat nebo sdílí své “zaručené” receptury, tak mi vstávají hrůzou vlasy na hlavě

Pak slyším z okolí: “Nooo, já měl mýdlo od toho a toho a pak jsem měl vyrážku a vůbec to nepěnilo, hned bylo vymydlené. Mně to nevyhovuje! Sorry.”

Co k tomu dodat…?

    Pokud už něco děláme, dělejme to poctivě a správně. Proto jsem se i vydala tou těžší cestou a certifikuji svá mýdla na prodej, protože je chci nazývat mýdly a ne “dekorační kostkou”

     Proto tento blog, proto sdílím všechny své znalosti. Ráda bych lidi nasměrovala správným směrem. Aby rozuměli tomu, co dělají a naučili se dělat mýdla správně.

     Aby zvládli udělat mýdlo přesně podle svých představ. 

Důvěřuj, ale prověřuj…


 Není problém najít si recept a udělat si mýdlo. Různých receptů je na internetu nepřeberné množství, ale jsou všechny v pořádku? Bylo by krásné kdyby byly, ale bohužel nejsou.

     Stává se, že z neznalosti jsou zaměňovány oleje bez přepočítání v mýdlové kalkulačce, nebo je recept špatně napsán a nějaký olej se vynechá nebo nahradí jiným (proč je to špatně a jak na oleje jsem psala nedávno) a už tu máme přelouhování a nebezpečné mýdlo je na světě.  

     Je snadné udělat dobré mýdlo, ale je ještě snažší udělat nebezpečné mýdlo

Proto se snažím lidi naučit alespoň základy. Proto doporučuji vždy začít s mýdlovou kalkulačkou a přepočítat si každý recept znovu. Když se naučíte s mýdlovou kalkulačkou, často se vyhnete nepodařenému mýdlu, odhalíte chyby ve výpočtu autora článku a podobně. Díky kalkulačce zjistíte, jaké bude mít mýdlo vlastnosti a jestli jsou takové, jaké si představujete. Jestli mýdlo odpovídá vašemu záměru.

     Už to máte ve svých rukou. Už se nespoléháte jen na někoho přes půlku republiky, co to napsal jen tak, protože je moderní dělat mýdlo doma…

     Ráda bych, aby ti, co si dělají mýdla pro sebe a rodinu, měli aspoň základní znalosti o výrobě mýdla a taky aby se měli kam obrátit, když si neví rady. I proto jsem založila FB skupinu, kde si navzájem radíme ohledně mýdel a kosmetiky, která může být také pěkný oříšek.

      Mýdlařina je krásná, ale i nebezpečná. Pracujeme s žíravinou a je třeba k ní mít respekt. Proto je důležité vědět, co děláme.

“No dobře, ale co z toho máš? Nechceš to aspoň dělat za peníze?”

 Další věc, co mi okolí říká…

     “Co z toho máš? Pořád někomu zadarmo radíš, stojí ti to za to?”

     Stojí!

Když vidím každé podařené mýdlo, ke kterému jsem nějakým způsobem přispěla, když vidím, jak se “mým” mýdlařkám daří… není lepší odměna.

     Dnes je snaha vše přepočítávat na peníze. Ale mít dobrý pocit ze své práce a ze sebe samotné, to si v sámošce nekoupím. Ani atmosféru setkání s lidmi, které baví co dělají, a kteří jsou stejní blázni jako já 🙂

Ale ne vše lze dávat zadarmo – jsou prostě věci, které přes internet nejdou předat. Je nutné je vidět a zažít. Proto na příští rok chystám kurzy výroby mýdel ve své dílničce, které už zadarmo pochopitelně nebudou 🙂 Tady už nejde jen o můj čas, ale i o materiál, prostor a dlouhou přípravu dopředu.

Navíc pokud lidé už za něco zaplatí, přistupují k tomu zodpovědněji a myslí to oprvadu vážně. A těmto lidem chci nabídnout to nejlepší ze sebe.

      A poslední věc, co v tom všem vidím.

Lidé se poslední dobou z mnoha důvodů vrací k mýdlům. A proto bych ráda, aby úrověň mýdlařiny u nás rostla.

     Aby každý, kdo mýdla vyrábí, ač jen pro sebe, věděl co dělá. Nechci se zařadit mezi ty, kteří si šušní své znalosti pro sebe a bojí se konkurence. Chci, aby u nás rostli kvalitní a moderní mýdlaři a mýdlařky, kteří ovládají řemeslo a pomáhají těm, kteří teprve začínají.

      Zde bych chtěla poděkovat všem, kteří mi pomohli v začátku a sdíleli se mnou své znalosti. Díky patří Evě Budinské za její knížku, která mi pomohla v úplném začátku a Adélce Ráček Seidlové za její úžasnou wikipedii 🙂 

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Jemné mýdlo pro děti Pleťové mýdlo

Jemné mýdlo pro děti Pleťové mýdlo

  Jemné mýdlo pro dětiPleťové mýdloDěti jsou malinké, citlivé, jejich pokožka je jemná a je třeba je hýčkat. Stejně tak naše pleť je často nejcitlivější a nesnese tolik, co pokožka na rukou nebo na těle. A proto je potřeba volit mýdla jemná a šetrná. Jak takové...

Jak sestavit recept na mýdlo?

Jak sestavit recept na mýdlo?

    Jak sestavit recept na mýdlo - základní pravidlaDost vody už proteklo řekou od doby, co jsem napsala minisérii o mýdlových receptech. Její součástí je návod na práci s mýdlovou kalkulačkou, povídání o vlastnostech olejů a mastných kyselinách a správné...

Přečtěte si naše nejnovější články

Popenec obecný (Glechoma hederacea)

Popenec obecný (Glechoma hederacea)

     Popenec obecný (Glechoma hederacea)Co to tu kvete? Malinkatá rostlinka, krásné fialkové květy, sladce kořeněná vůně. Seznamte se -...

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo -...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.