Proč to všechno dělám?

     Poslední dobou často slýchávám jednu a tu samou otázku dokola: “Proč všechny svoje znalosti o mýdle sdílíš? Nebojíš se, že si lidé mýdlo vyrobí sami a pak jej od tebe nekoupí?” Je to dobrá otázka. Vy, co mě lépe znáte víte, že si zařizuji mýdlárnu a chci mýdla oficiálně prodávat. Do toho píšu tento blog a sdílím vše, co vím. Proč to vlastně dělám? Nepodřezávám si pod sebou větev? Nejdu sama proti sobě? Rozhodla jsem se tedy napsat, jak to vnímám já…

Proč?!     

     Proč to všechno dělám? Proč sdílím své znalosti, zkušenosti a receptury na mýdla? Není to pro mě jako pro prodejce mýdel kontraproduktivní? 

     Možná je, možná není. 

     Jeden z hlavních důvodů, proč jsem tenhle blog spustila je, že si přeji, aby si lidé doma vyráběli kvalitní a hlavně bezpečná mýdla. Vyrábět je totiž budou i beze mě, podle jiných receptů a blogů. 

     Ale když se koukám po internetu, tak mnoho z “výrobců” mýdel a autorů článků si nedělá starosti s bezpečností mýdla ani s recepturou a ani se správným pracovním postupem.

     Pokud pak mýdlo používají jen pro sebe, je to jejich věc. 

     Ale ve chvíli, kdy se jej snaží prodat nebo sdílí své “zaručené” receptury, tak mi vstávají hrůzou vlasy na hlavě

Pak slyším z okolí: “Nooo, já měl mýdlo od toho a toho a pak jsem měl vyrážku a vůbec to nepěnilo, hned bylo vymydlené. Mně to nevyhovuje! Sorry.”

Co k tomu dodat…?

    Pokud už něco děláme, dělejme to poctivě a správně. Proto jsem se i vydala tou těžší cestou a certifikuji svá mýdla na prodej, protože je chci nazývat mýdly a ne “dekorační kostkou”

     Proto tento blog, proto sdílím všechny své znalosti. Ráda bych lidi nasměrovala správným směrem. Aby rozuměli tomu, co dělají a naučili se dělat mýdla správně.

     Aby zvládli udělat mýdlo přesně podle svých představ. 

Důvěřuj, ale prověřuj…


 Není problém najít si recept a udělat si mýdlo. Různých receptů je na internetu nepřeberné množství, ale jsou všechny v pořádku? Bylo by krásné kdyby byly, ale bohužel nejsou.

     Stává se, že z neznalosti jsou zaměňovány oleje bez přepočítání v mýdlové kalkulačce, nebo je recept špatně napsán a nějaký olej se vynechá nebo nahradí jiným (proč je to špatně a jak na oleje jsem psala nedávno) a už tu máme přelouhování a nebezpečné mýdlo je na světě.  

     Je snadné udělat dobré mýdlo, ale je ještě snažší udělat nebezpečné mýdlo

Proto se snažím lidi naučit alespoň základy. Proto doporučuji vždy začít s mýdlovou kalkulačkou a přepočítat si každý recept znovu. Když se naučíte s mýdlovou kalkulačkou, často se vyhnete nepodařenému mýdlu, odhalíte chyby ve výpočtu autora článku a podobně. Díky kalkulačce zjistíte, jaké bude mít mýdlo vlastnosti a jestli jsou takové, jaké si představujete. Jestli mýdlo odpovídá vašemu záměru.

     Už to máte ve svých rukou. Už se nespoléháte jen na někoho přes půlku republiky, co to napsal jen tak, protože je moderní dělat mýdlo doma…

     Ráda bych, aby ti, co si dělají mýdla pro sebe a rodinu, měli aspoň základní znalosti o výrobě mýdla a taky aby se měli kam obrátit, když si neví rady. I proto jsem založila FB skupinu, kde si navzájem radíme ohledně mýdel a kosmetiky, která může být také pěkný oříšek.

      Mýdlařina je krásná, ale i nebezpečná. Pracujeme s žíravinou a je třeba k ní mít respekt. Proto je důležité vědět, co děláme.

“No dobře, ale co z toho máš? Nechceš to aspoň dělat za peníze?”

 Další věc, co mi okolí říká…

     “Co z toho máš? Pořád někomu zadarmo radíš, stojí ti to za to?”

     Stojí!

Když vidím každé podařené mýdlo, ke kterému jsem nějakým způsobem přispěla, když vidím, jak se “mým” mýdlařkám daří… není lepší odměna.

     Dnes je snaha vše přepočítávat na peníze. Ale mít dobrý pocit ze své práce a ze sebe samotné, to si v sámošce nekoupím. Ani atmosféru setkání s lidmi, které baví co dělají, a kteří jsou stejní blázni jako já 🙂

Ale ne vše lze dávat zadarmo – jsou prostě věci, které přes internet nejdou předat. Je nutné je vidět a zažít. Proto na příští rok chystám kurzy výroby mýdel ve své dílničce, které už zadarmo pochopitelně nebudou 🙂 Tady už nejde jen o můj čas, ale i o materiál, prostor a dlouhou přípravu dopředu.

Navíc pokud lidé už za něco zaplatí, přistupují k tomu zodpovědněji a myslí to oprvadu vážně. A těmto lidem chci nabídnout to nejlepší ze sebe.

      A poslední věc, co v tom všem vidím.

Lidé se poslední dobou z mnoha důvodů vrací k mýdlům. A proto bych ráda, aby úrověň mýdlařiny u nás rostla.

     Aby každý, kdo mýdla vyrábí, ač jen pro sebe, věděl co dělá. Nechci se zařadit mezi ty, kteří si šušní své znalosti pro sebe a bojí se konkurence. Chci, aby u nás rostli kvalitní a moderní mýdlaři a mýdlařky, kteří ovládají řemeslo a pomáhají těm, kteří teprve začínají.

      Zde bych chtěla poděkovat všem, kteří mi pomohli v začátku a sdíleli se mnou své znalosti. Díky patří Evě Budinské za její knížku, která mi pomohla v úplném začátku a Adélce Ráček Seidlové za její úžasnou wikipedii 🙂 

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

 Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademieV září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

 Přírodní mýdlo - Jak vybrat to pravé?Co je to přírodní mýdlo?  Na tuto otázku se ptá stále více lidí. Vždyť by to mělo být jasné! Nebo ne? Dnes se přírodní stává moderním a vyhledávaným a prodejci kosmetiky toho často zneužívají. Pod označením "přírodní" se dá...

Přečtěte si naše nejnovější články

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.