Proč to všechno dělám?

     Poslední dobou často slýchávám jednu a tu samou otázku dokola: “Proč všechny svoje znalosti o mýdle sdílíš? Nebojíš se, že si lidé mýdlo vyrobí sami a pak jej od tebe nekoupí?” Je to dobrá otázka. Vy, co mě lépe znáte víte, že si zařizuji mýdlárnu a chci mýdla oficiálně prodávat. Do toho píšu tento blog a sdílím vše, co vím. Proč to vlastně dělám? Nepodřezávám si pod sebou větev? Nejdu sama proti sobě? Rozhodla jsem se tedy napsat, jak to vnímám já…

Proč?!     

     Proč to všechno dělám? Proč sdílím své znalosti, zkušenosti a receptury na mýdla? Není to pro mě jako pro prodejce mýdel kontraproduktivní? 

     Možná je, možná není. 

     Jeden z hlavních důvodů, proč jsem tenhle blog spustila je, že si přeji, aby si lidé doma vyráběli kvalitní a hlavně bezpečná mýdla. Vyrábět je totiž budou i beze mě, podle jiných receptů a blogů. 

     Ale když se koukám po internetu, tak mnoho z “výrobců” mýdel a autorů článků si nedělá starosti s bezpečností mýdla ani s recepturou a ani se správným pracovním postupem.

     Pokud pak mýdlo používají jen pro sebe, je to jejich věc. 

     Ale ve chvíli, kdy se jej snaží prodat nebo sdílí své “zaručené” receptury, tak mi vstávají hrůzou vlasy na hlavě

Pak slyším z okolí: “Nooo, já měl mýdlo od toho a toho a pak jsem měl vyrážku a vůbec to nepěnilo, hned bylo vymydlené. Mně to nevyhovuje! Sorry.”

Co k tomu dodat…?

    Pokud už něco děláme, dělejme to poctivě a správně. Proto jsem se i vydala tou těžší cestou a certifikuji svá mýdla na prodej, protože je chci nazývat mýdly a ne “dekorační kostkou”

     Proto tento blog, proto sdílím všechny své znalosti. Ráda bych lidi nasměrovala správným směrem. Aby rozuměli tomu, co dělají a naučili se dělat mýdla správně.

     Aby zvládli udělat mýdlo přesně podle svých představ. 

Důvěřuj, ale prověřuj…


 Není problém najít si recept a udělat si mýdlo. Různých receptů je na internetu nepřeberné množství, ale jsou všechny v pořádku? Bylo by krásné kdyby byly, ale bohužel nejsou.

     Stává se, že z neznalosti jsou zaměňovány oleje bez přepočítání v mýdlové kalkulačce, nebo je recept špatně napsán a nějaký olej se vynechá nebo nahradí jiným (proč je to špatně a jak na oleje jsem psala nedávno) a už tu máme přelouhování a nebezpečné mýdlo je na světě.  

     Je snadné udělat dobré mýdlo, ale je ještě snažší udělat nebezpečné mýdlo

Proto se snažím lidi naučit alespoň základy. Proto doporučuji vždy začít s mýdlovou kalkulačkou a přepočítat si každý recept znovu. Když se naučíte s mýdlovou kalkulačkou, často se vyhnete nepodařenému mýdlu, odhalíte chyby ve výpočtu autora článku a podobně. Díky kalkulačce zjistíte, jaké bude mít mýdlo vlastnosti a jestli jsou takové, jaké si představujete. Jestli mýdlo odpovídá vašemu záměru.

     Už to máte ve svých rukou. Už se nespoléháte jen na někoho přes půlku republiky, co to napsal jen tak, protože je moderní dělat mýdlo doma…

     Ráda bych, aby ti, co si dělají mýdla pro sebe a rodinu, měli aspoň základní znalosti o výrobě mýdla a taky aby se měli kam obrátit, když si neví rady. I proto jsem založila FB skupinu, kde si navzájem radíme ohledně mýdel a kosmetiky, která může být také pěkný oříšek.

      Mýdlařina je krásná, ale i nebezpečná. Pracujeme s žíravinou a je třeba k ní mít respekt. Proto je důležité vědět, co děláme.

“No dobře, ale co z toho máš? Nechceš to aspoň dělat za peníze?”

 Další věc, co mi okolí říká…

     “Co z toho máš? Pořád někomu zadarmo radíš, stojí ti to za to?”

     Stojí!

Když vidím každé podařené mýdlo, ke kterému jsem nějakým způsobem přispěla, když vidím, jak se “mým” mýdlařkám daří… není lepší odměna.

     Dnes je snaha vše přepočítávat na peníze. Ale mít dobrý pocit ze své práce a ze sebe samotné, to si v sámošce nekoupím. Ani atmosféru setkání s lidmi, které baví co dělají, a kteří jsou stejní blázni jako já 🙂

Ale ne vše lze dávat zadarmo – jsou prostě věci, které přes internet nejdou předat. Je nutné je vidět a zažít. Proto na příští rok chystám kurzy výroby mýdel ve své dílničce, které už zadarmo pochopitelně nebudou 🙂 Tady už nejde jen o můj čas, ale i o materiál, prostor a dlouhou přípravu dopředu.

Navíc pokud lidé už za něco zaplatí, přistupují k tomu zodpovědněji a myslí to oprvadu vážně. A těmto lidem chci nabídnout to nejlepší ze sebe.

      A poslední věc, co v tom všem vidím.

Lidé se poslední dobou z mnoha důvodů vrací k mýdlům. A proto bych ráda, aby úrověň mýdlařiny u nás rostla.

     Aby každý, kdo mýdla vyrábí, ač jen pro sebe, věděl co dělá. Nechci se zařadit mezi ty, kteří si šušní své znalosti pro sebe a bojí se konkurence. Chci, aby u nás rostli kvalitní a moderní mýdlaři a mýdlařky, kteří ovládají řemeslo a pomáhají těm, kteří teprve začínají.

      Zde bych chtěla poděkovat všem, kteří mi pomohli v začátku a sdíleli se mnou své znalosti. Díky patří Evě Budinské za její knížku, která mi pomohla v úplném začátku a Adélce Ráček Seidlové za její úžasnou wikipedii 🙂 

Sdílejte článek s přáteli

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se přidává právě 50 % soli od váhy olejů. Čím více soli dáte, tím bude mýdlo tvrdší a z mé zkušensoti i méně příjemné k...

Noční výroba – neonky a proužky!

Noční výroba – neonky a proužky!

    Noční výroba - neonky a proužky!To takhle v noci nemůžete usnout. V mýdlárně po posledním kurzu a po úklidu skladu bordel jako v tanku. Ale rukama to kroutí, že by to chtělo nějaké mýdlo vyrobit. Police už přeci jen zeje prázdnotou, surovin mám dost,...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Přečtěte si naše nejnovější články

Látkové plenky

Látkové plenky

    Látkové plenkyMyšlenka na používání látkových plenek se mě držela celé těhotenství. Několikrát jsem si o látkovkách začala zjišťovat...

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se...

Planetkové mýdlo

Planetkové mýdlo

    Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!