Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky – byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé oňufňala, vznikla láska na celý život. Co to vlastně jsou ty hydroláty, jak je používat a jak si je můžete vyrobit doma sami, to bude náplní dnešního článku 🙂

Co je to hydrolát? 

Hydrolát, nebo-li nepřesně květinová voda, je podle mě zkapalněná pára, která pronikla přes rostlinu a nese sebou její duši.

Z chemického hlediska je hydrolát složený z vody a obsahuje ve vodě rozpustné látky z destilované rostliny. Jak už jsem napověděla, vyrábí se destilací a nejčastěji se získává jako vedlejší produkt při výrobě éterického oleje.

Destilaci máme buď parní nebo vodní. Častěji se využívá parní destilace, kdy pára přechází přes rostlinný materiál a kondenzuje v chladícím zařízení. Tato zkondenzovaná pára se pak nazývá hydrolát a má kyselé pH (nejčastěji mezi 4 -7).

Vodní destilací se vyrábí například zmiňovaná růžová voda. Okvětní lístky jsou, na rozdíl od parní destilace, přímo ponořeny do vody.

Spolu s vodou zkapalňují i těkavé látky nerozpustné ve vodě. Tedy to čemu říkáme éterický olej. Ten se nám pak shlukuje na hladině, protože je lehčí než voda. Po ukončení destilace se éterický olej oddělí a zbude hydrolát. Z jedné destilace máme tedy dva produkty.

Hydrolát lze celkem snadno vyrobit i z rostlin, ze kterých je problém získat éterický olej – například z růže.

K čemu se hydrolát používá? 

Hydroláty se používají jak v kosmetice, tak v aromaterapii. Své využití najdou i v kuchyni 🙂 Díky nízké koncentraci účinných látek jsou mnohem bezpečnější než éterické oleje. Můžeme je použít u dětí a starších osob, kde by éterický olej měl příliš silný účinek.

Protože mají hydroláty kyselý charakter a obsahují řadu prospěšných látek z rostlin, dělají naší pokožce dobře. Můžeme je také libovolně ředit demineralizovanou vodou a míchat dohromady podle typu pleti. Lze je používat i neředěné, ale některé s velmi nízkým pH mohou dráždit pokožku. Naředěný hydrolát je třeba spotřebovat mnohem rychleji, než neředěný.

Hydrolát skvěle doplňuje péči o pleť. Pokud jste jako já a nepotrpíte si na hromadu serepetiček v koupelně a nejraději máte mýdlo a olej, pak je hydrolát skvělý mezičlánek.

Takže si umyjeme pleť mýdlem přímo k tomu určeným a naneseme hydrolát – tím srovnáme pH a zároveň si navlhčíme pokožku, na kterou pak aplikujeme olej. Jednoduché a účinné. Hydrolát volíme s ohledem na typ pleti, stejně jako olej.

Mimochodem, hydroláty se dají použít i v kuchyni. Třeba neroli se dává do kávy a chutná skvěle. Nebo takový růžový hydrolát do buchet či palačinek…

Hydrolát si můžete koupit, já doporučuji Florihanu, která má skvělou kvalitu a řekla bych, že za rozumnou cenu. Navíc vše BIO! Více o jejich hydrolátech najdete zde.

A nebo si můžete hydroláty vyrobit sami doma.

Takovou bych jednou chtěla 🙂

Domácí výroba hydrolátu

Na internetu lze koupit ze zahraničí destilační kolonu přímo na destilaci hydrolátů. Je složená z nádoby na vodu, na bylinky a pak z chladícího zařízení. K nahlédnutí a koupení zde.

Já si ale výrobu chtěla vyzkoušet v klidu doma a neutrácet tisíce. Určitě musel být způsob, jak si udělat domácí “destilační kolonu” na hydroláty svépomocí. Hledala jsem, až jsem našla návod na AmeWiki.

Má chuť vyrobit si vlastní destilační kolonu ještě více vzrostla po přednášce Xénie na Aromafestivalu, kde jsme byli. Ještě ten den jsme proto jeli do IKEI a nakoupili tyto věci:

  • hrnec s poklicí
  • dvě síta
  • skleněnou mističku

Vše jsem před použitím vydesinfikovala vysokoprocentním alkoholem.

Do hrnce jsem napustila vodu, do prvního síta dala bylinky a do druhého misku na hydrolát.

Nahoru jsme dala obráceně poklici a na ni zmražený hrášek. Můžete použít i led, ale já měla po ruce jen hrášek. Jakmile horká pára vystoupá k poklici, okamžitě se zmraženou zeleninou zchladí a zkapalní. Poté hydrolát steče po poklici až do nachystané skleněné mističky. Jednoduché, funkční 🙂

Postavila jsme celou sestavu na indukci a spustila. Celá destilace trvala zhruba hodinu. Nejprve jsme odebrala asi 50 ml hydrolátu a pak dalších 40 ml. Posledním odebraným hydrolátem už jsem jen zalila kytičky 🙂  Na povrchu hydrolátu plavaly kapičky éterického oleje. Hydrolát bývá ze začátku mléčné barvy – nebojte, časem se vyčeří.

Většinou se dočtete, že z 1 kg čerstvé drogy je 1 kg destilátu, pokud používáte sušenou rostlinu, pak se poměr mění na 1:2 až 1:5. Zkušenosti výrobců destilátů se ale různí. Já vždycky kontroluji hydrolát a odebírám postupně. A čichám jak moc ještě voní a také měřím pH. Během destilace je dobré si vše zapisovat.

Doma vyrobené hydroláty doporučuji využít co nejdříve a maximálně dbát na čistotu při jejich výrobě i skladování. Všechny hydroláty je třeba udržovat v chladu a temnu, ideálně v lednici do 10 – 15°C. 

Doufám, že jste si z článku odnesli něco nového. A pokud jste jako já a chcete si doma vyrábět vlastní hydroláty, určitě si zkuste sestrojit vlastní “destilační kolonu” podle návodu nahoře. Stojí to za to 🙂 A určitě se v naší Facebook skupině o výrobě přírodní kosmetiky nezapomeňte pochlubit s výsledkem!

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

 Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademieV září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

 Přírodní mýdlo - Jak vybrat to pravé?Co je to přírodní mýdlo?  Na tuto otázku se ptá stále více lidí. Vždyť by to mělo být jasné! Nebo ne? Dnes se přírodní stává moderním a vyhledávaným a prodejci kosmetiky toho často zneužívají. Pod označením "přírodní" se dá...

Přečtěte si naše nejnovější články

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.