Jemné mýdlo pro děti
Pleťové mýdlo

Děti jsou malinké, citlivé, jejich pokožka je jemná a je třeba je hýčkat. Stejně tak naše pleť je často nejcitlivější a nesnese tolik, co pokožka na rukou nebo na těle. A proto je potřeba volit mýdla jemná a šetrná. Jak takové mýdlo má vypadat? Čeho se vyvarovat a jaké přísady do jemných mýdel pro děti nebo na pleť zvolit? Tak na toto téma jsem si pro vás připravila tento článek.

Sestavení receptu – oleje

Potřebujeme jemné mýdlo, které nebude dráždit a vysušovat a které bude příjemné. Mýdlo nemusí extra pěnit a dokonce si můžeme dovolit, aby bylo méně odolné, protože jej budeme používat maximálně jednou denně.

Budeme vycházet ze základních principů sestavování receptur

50 % pevných tuků jsme rozdělili na:
25 % pěnivých tuků
25 % másel

50 % tekutých olejů  jsme rozdělili na:
40 – 45 % stabilních olejů
5 – 10 % nestabilních olejů

A teď si pojďme rozebrat jednotlivé kategorie.

Mé první pleťové mýdlo 🙂 
 

Pěnivé tuky

Díky pěnivým tukům mýdlo pění, čistí a zároveň více vysušuje a dráždí. U dětských a pleťových mýdel se snažíme, aby mýdlo bylo co nejšetrnější k pokožce. Určitě nesmí dráždit ani vysušovat. V tomto případě našich 25 % pěnivých tuků je opravdu mnoho a musíme ubrat na pěnivých tucích. 

Jaké pěnivé tuky nejčastěji používáme?
kokosový olej
palmojádrový olej (Pozor, neplést si s palmovým!)
babassu olej

Za nejvíce dráždivý a pro nás v tuto chvíli tedy nejméne vhodný se považuje kokosový olej a za ním v těsném závěsu babassu olej. Nejjemější z pěnivých tuků je palmojádrový olej, který je právě ideální do mýdla pro děti a na pleť.

Kolik % pěnivého tuku je ok? 

Doporučuji držet se pod 20 % (v případě palmojádrového oleje) a pod 15 % (v případě babassu nebo kokosového oleje). Ovšem čím menší jsou děti, kterým je mýdlo určeno nebo čím citlivější máme pokožku, tím musíme jít s pěnivým tukem níž. Toto už si musí každý vyzkoušet sám a najít si množství, které vyhovuje jemu.

Tady musím upozornit, že se snižováním pěnivého tuku klesá také pěnivost mýdla, často pod doporučenou hodnotu v kalkulačce (Mýdlová kalkulačka – Jak sestavit vlastní mýdlový recept 1. díl). To nás ale nemusí trápit, protože my víme, proč chceme hodnotu pěnivosti a čistící schopnosti mýdla nízkou. Chceme, aby mýdlo bylo jemné a nevysušovalo. Pěnu podpoříme přísadami, ale o tom později 🙂

Mé milované kakaové máslo 🙂

Másla a živočišné tuky

Pěnivé tuky máme za sebou a je tředa přidat ještě další pevné tuky, které nám zajistí odolnost mýdla proti rozmáčení a také oxidační stabilitu receptu

Mezi nepěnivé pevné tuky řadíme
– rostlinná másla (bambucké máslo, kakové máslo, mango máslo)
– palmový olej
– živočišné tuky (sádlo, lůj 

Hovězí lůj obsahuje malé množství laurové a myristové kyseliny a je dobré toto zohlednit při sestavování receptu a ubrat malinko pěnivých tuků. 

Tyto tuky nám zajistí, že mýdlo nebude příliš měkké a nebude extrémně slizovatět. Do pleťových mýdel já velmi ráda používám kakaové máslo. Má krásnou vůni a mýdlo je s ním krémové a moc příjemné. Do dětských naopak ráda používám lůj nebo mango máslo, které jsou velmi dobře snášeny a nejsou alergenní. Stejně tak se dá použít sádlo. Obecně jsou živočišné tuky velmi vhodné pro citlivé osoby se sklony k alergiím. 

Z této kategorie tuků doplníme k pěnivým tukům právě tolik, abychom měli v receptu cca 40 – 60 % pevných tuků. 

Tipy k výrobě!

Pokud používáme větší množství kakaového másla (cca 30 – 40 %) je třeba teplotu míchání mýdla zvýšit nad 40°C. Obvykle taková mýdla míchám 42 – 44°C a hydroxid o dva, tři stupně teplejší. Jako vždy 🙂 Na hotovém mýdle se nám pak může objevit bílý povlak, jako se někdy vytvoří na čokoládě. Toto je přirozené pro mýdla s vyšším obsahem kakaového másla a děje se mi to i s mýdly s vyšším obsahem kyseliny stearové.

Pozor také na vyšší množství mango másla – urychluje stopu. 

 Tekuté oleje

U tekutých tuků se řídíme informacemi z článku
Jak sestavit recept na mýdlo – základní pravidla  

Poznámka: Pro děti a na pleť používám kvalitnější oleje. Mám moc ráda mandlový olej nebo meruňkový v kombinaci se slunečnící HO. 

Pevné tuky – to byla celkem hračka. Ale tekutých se dá použít podstatně větší množství druhů. Jsou různě oxidačně stabilní. Tady nastává zvrat v celé naší hře 🙂 Ale nebojte, je to vcelku jednoduché.

Pokud tedy máme 50 % tekutých olejů pak by většina z nich měla být stabilní. Co to znamená? Stabilní oleje jsou takové, které žluknou pomalu. A jaké to jsou? Především takové s vysokým procentem kyseliny olejové  olivový olej, mandlový olej, lískooříškový olej, slunečnicový olej HO a světlicový olej HO. 

Pozor! Varianty olejů HO nejsou stejné oleje, jako ty, které koupíte běžně v krámu. Pokud chcete mít jistotu, vždy kontaktujte výrobce nebo důkladně prostudujte etiketu. Na internetu můžete, na eshopu nature-store.cz, koupit kvalitní slunečnicový HO a světlicový HO.

Zkratka HO znamená high oleic = vysoké % kyseliny olejové (mononenasycená MK, má pouze jednu dvojnou vazbu) a je stabilní. Naopak většina slunečnicových a světlicových olejů v obchodě jsou high linoleic  = vysoké % kyseliny linolové (polynenasycená MK, má dvě dvojné vazby), která je NEstabilní a tyto oleje rychle žluknou.

Takže nestabilní oleje se do mýdla dávat nemůžou?

Ale mohou, jen je třeba dodržovat základní pravidla. Pokud se držíme našeho základního poměru 50 % pevných tuků a 50 % tekutých olejů, pak k 40 – 45% stabilního oleje můžeme přidat 5 – 10 % nestabilního. Takový recept už ale může nést zvýšené riziko oxidace a záleží na vašem záměru a vašich zkušenostech. Je to velmi zjednodušené. Záleží vždy na složení mastných kyselin jednotlivých olejů!

Ovšem pokud posuneme poměr pevných a tekutých tuků ve prospěch pevných nebo lépe, zvýšíme-li množství pěnivých tuků, pak si můžeme dovolit také větší % nestabilních olejů. Mluvíme o takzvané stabilizaci (nestabilních olejů) pevnými tuky.

Rámcový recept na dětské nebo pleťové mýdlo

40 – 60 % pevných tuků jsme rozdělili na:
10 – 20 % pěnivých tuků
30 – 40 % másel a živočišných tuků

40 – 60 % tekutých olejů  jsme rozdělili na:
40 – 50 % stabilních olejů
5 – 10 % nestabilních

Přísady do dětských a pleťových mýdel

Přísady volíme nejčastěji takové, které nám mýdlo zjemní a zvýší penivost mýdla. 

Do mýdel na pleť jsou dobře snášeny i jíly a pro mastnější a aknózní pleť i aktivní uhlí. 

Jak přidat jednotlivé přísady si můžete přečíst v samosatném článku Přísady do mýdel – Jak sestavit vlastní mýdlový recept 3. díl

Jaké přísady nejsou vhodné do mýdel pro děti a na pleť?

Především silné a dráždivé éterické oleje. Do mýdel pro děti éterické oleje zcela vynechávám nebo dávám malinko levandule. Pozor také na silné oleje jako je vavřínový olej a neem olej, pokud s nimi již nemáte dobrou zkušenost.

Přísady a éterické oleje (pokud je chceme použít) volíme dle typu pleti a s ohledem na to, komu je to mýdlo určeno. Pokud si nevíte rady nebo potřebujete zkonzultovat recept na mýdlo, napište nám do skupiny na Facebooku Výroba přírodních mýdel a domácí kosmetikyRádi vám poradíme ????

Také nezapomeňte na to, že čím je mýdlo starší, tím je šetrnější k pokožce. Dopřejte dětským a pleťovým mýdlům čas a nechejte je zrát alespoň 3 měsíce. Určitě nebudete litovat. 

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky tomu budu schopná psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Děkuji za pozornost a přeji úspěšné tvoření,
Zdenka – Přímo od Včelařky

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a vepřové sádlo. Osobně z těchto dvou preferuji hovězí lůj. Vepřové sádlo má pro mě nepřekonatelný odér (čti smrad 😀 )....

Mýdlo s avokádovým olejem a hedvábím

Mýdlo s avokádovým olejem a hedvábím

    Mýdlo s avokádovým olejem a hedvábímHodně lidí obdivuje má barevná mýdla, různých vzorů a tvarů... Jsou krásná! Ale i jednobarevná mýdla mají u mě své místo. Na mě vždy působí čistě a jemně. A protože jsem si poslední dobou oblíbila avokádový olej v...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Přečtěte si naše nejnovější články

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.