Jemné mýdlo pro děti
Pleťové mýdlo

Děti jsou malinké, citlivé, jejich pokožka je jemná a je třeba je hýčkat. Stejně tak naše pleť je často nejcitlivější a nesnese tolik, co pokožka na rukou nebo na těle. A proto je potřeba volit mýdla jemná a šetrná. Jak takové mýdlo má vypadat? Čeho se vyvarovat a jaké přísady do jemných mýdel pro děti nebo na pleť zvolit? Tak na toto téma jsem si pro vás připravila tento článek.

Sestavení receptu – oleje

Potřebujeme jemné mýdlo, které nebude dráždit a vysušovat a které bude příjemné. Mýdlo nemusí extra pěnit a dokonce si můžeme dovolit, aby bylo méně odolné, protože jej budeme používat maximálně jednou denně.

Budeme vycházet ze základních principů sestavování receptur

50 % pevných tuků jsme rozdělili na:
25 % pěnivých tuků
25 % másel

50 % tekutých olejů  jsme rozdělili na:
40 – 45 % stabilních olejů
5 – 10 % nestabilních olejů

A teď si pojďme rozebrat jednotlivé kategorie.

Mé první pleťové mýdlo 🙂 
 

Pěnivé tuky

Díky pěnivým tukům mýdlo pění, čistí a zároveň více vysušuje a dráždí. U dětských a pleťových mýdel se snažíme, aby mýdlo bylo co nejšetrnější k pokožce. Určitě nesmí dráždit ani vysušovat. V tomto případě našich 25 % pěnivých tuků je opravdu mnoho a musíme ubrat na pěnivých tucích. 

Jaké pěnivé tuky nejčastěji používáme?
kokosový olej
palmojádrový olej (Pozor, neplést si s palmovým!)
babassu olej

Za nejvíce dráždivý a pro nás v tuto chvíli tedy nejméne vhodný se považuje kokosový olej a za ním v těsném závěsu babassu olej. Nejjemější z pěnivých tuků je palmojádrový olej, který je právě ideální do mýdla pro děti a na pleť.

Kolik % pěnivého tuku je ok? 

Doporučuji držet se pod 20 % (v případě palmojádrového oleje) a pod 15 % (v případě babassu nebo kokosového oleje). Ovšem čím menší jsou děti, kterým je mýdlo určeno nebo čím citlivější máme pokožku, tím musíme jít s pěnivým tukem níž. Toto už si musí každý vyzkoušet sám a najít si množství, které vyhovuje jemu.

Tady musím upozornit, že se snižováním pěnivého tuku klesá také pěnivost mýdla, často pod doporučenou hodnotu v kalkulačce (Mýdlová kalkulačka – Jak sestavit vlastní mýdlový recept 1. díl). To nás ale nemusí trápit, protože my víme, proč chceme hodnotu pěnivosti a čistící schopnosti mýdla nízkou. Chceme, aby mýdlo bylo jemné a nevysušovalo. Pěnu podpoříme přísadami, ale o tom později 🙂

Mé milované kakaové máslo 🙂

Másla a živočišné tuky

Pěnivé tuky máme za sebou a je tředa přidat ještě další pevné tuky, které nám zajistí odolnost mýdla proti rozmáčení a také oxidační stabilitu receptu

Mezi nepěnivé pevné tuky řadíme
– rostlinná másla (bambucké máslo, kakové máslo, mango máslo)
– palmový olej
– živočišné tuky (sádlo, lůj 

Hovězí lůj obsahuje malé množství laurové a myristové kyseliny a je dobré toto zohlednit při sestavování receptu a ubrat malinko pěnivých tuků. 

Tyto tuky nám zajistí, že mýdlo nebude příliš měkké a nebude extrémně slizovatět. Do pleťových mýdel já velmi ráda používám kakaové máslo. Má krásnou vůni a mýdlo je s ním krémové a moc příjemné. Do dětských naopak ráda používám lůj nebo mango máslo, které jsou velmi dobře snášeny a nejsou alergenní. Stejně tak se dá použít sádlo. Obecně jsou živočišné tuky velmi vhodné pro citlivé osoby se sklony k alergiím. 

Z této kategorie tuků doplníme k pěnivým tukům právě tolik, abychom měli v receptu cca 40 – 60 % pevných tuků. 

Tipy k výrobě!

Pokud používáme větší množství kakaového másla (cca 30 – 40 %) je třeba teplotu míchání mýdla zvýšit nad 40°C. Obvykle taková mýdla míchám 42 – 44°C a hydroxid o dva, tři stupně teplejší. Jako vždy 🙂 Na hotovém mýdle se nám pak může objevit bílý povlak, jako se někdy vytvoří na čokoládě. Toto je přirozené pro mýdla s vyšším obsahem kakaového másla a děje se mi to i s mýdly s vyšším obsahem kyseliny stearové.

Pozor také na vyšší množství mango másla – urychluje stopu. 

 Tekuté oleje

U tekutých tuků se řídíme informacemi z článku
Jak sestavit recept na mýdlo – základní pravidla  

Poznámka: Pro děti a na pleť používám kvalitnější oleje. Mám moc ráda mandlový olej nebo meruňkový v kombinaci se slunečnící HO. 

Pevné tuky – to byla celkem hračka. Ale tekutých se dá použít podstatně větší množství druhů. Jsou různě oxidačně stabilní. Tady nastává zvrat v celé naší hře 🙂 Ale nebojte, je to vcelku jednoduché.

Pokud tedy máme 50 % tekutých olejů pak by většina z nich měla být stabilní. Co to znamená? Stabilní oleje jsou takové, které žluknou pomalu. A jaké to jsou? Především takové s vysokým procentem kyseliny olejové  olivový olej, mandlový olej, lískooříškový olej, slunečnicový olej HO a světlicový olej HO. 

Pozor! Varianty olejů HO nejsou stejné oleje, jako ty, které koupíte běžně v krámu. Pokud chcete mít jistotu, vždy kontaktujte výrobce nebo důkladně prostudujte etiketu. Na internetu můžete, na eshopu nature-store.cz, koupit kvalitní slunečnicový HO a světlicový HO.

Zkratka HO znamená high oleic = vysoké % kyseliny olejové (mononenasycená MK, má pouze jednu dvojnou vazbu) a je stabilní. Naopak většina slunečnicových a světlicových olejů v obchodě jsou high linoleic  = vysoké % kyseliny linolové (polynenasycená MK, má dvě dvojné vazby), která je NEstabilní a tyto oleje rychle žluknou.

Takže nestabilní oleje se do mýdla dávat nemůžou?

Ale mohou, jen je třeba dodržovat základní pravidla. Pokud se držíme našeho základního poměru 50 % pevných tuků a 50 % tekutých olejů, pak k 40 – 45% stabilního oleje můžeme přidat 5 – 10 % nestabilního. Takový recept už ale může nést zvýšené riziko oxidace a záleží na vašem záměru a vašich zkušenostech. Je to velmi zjednodušené. Záleží vždy na složení mastných kyselin jednotlivých olejů!

Ovšem pokud posuneme poměr pevných a tekutých tuků ve prospěch pevných nebo lépe, zvýšíme-li množství pěnivých tuků, pak si můžeme dovolit také větší % nestabilních olejů. Mluvíme o takzvané stabilizaci (nestabilních olejů) pevnými tuky.

Rámcový recept na dětské nebo pleťové mýdlo

40 – 60 % pevných tuků jsme rozdělili na:
10 – 20 % pěnivých tuků
30 – 40 % másel a živočišných tuků

40 – 60 % tekutých olejů  jsme rozdělili na:
40 – 50 % stabilních olejů
5 – 10 % nestabilních

Přísady do dětských a pleťových mýdel

Přísady volíme nejčastěji takové, které nám mýdlo zjemní a zvýší penivost mýdla. 

Do mýdel na pleť jsou dobře snášeny i jíly a pro mastnější a aknózní pleť i aktivní uhlí. 

Jak přidat jednotlivé přísady si můžete přečíst v samosatném článku Přísady do mýdel – Jak sestavit vlastní mýdlový recept 3. díl

Jaké přísady nejsou vhodné do mýdel pro děti a na pleť?

Především silné a dráždivé éterické oleje. Do mýdel pro děti éterické oleje zcela vynechávám nebo dávám malinko levandule. Pozor také na silné oleje jako je vavřínový olej a neem olej, pokud s nimi již nemáte dobrou zkušenost.

Přísady a éterické oleje (pokud je chceme použít) volíme dle typu pleti a s ohledem na to, komu je to mýdlo určeno. Pokud si nevíte rady nebo potřebujete zkonzultovat recept na mýdlo, napište nám do skupiny na Facebooku Výroba přírodních mýdel a domácí kosmetikyRádi vám poradíme ????

Také nezapomeňte na to, že čím je mýdlo starší, tím je šetrnější k pokožce. Dopřejte dětským a pleťovým mýdlům čas a nechejte je zrát alespoň 3 měsíce. Určitě nebudete litovat. 

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky tomu budu schopná psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Děkuji za pozornost a přeji úspěšné tvoření,
Zdenka – Přímo od Včelařky

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Látkové plenky

Látkové plenky

    Látkové plenkyMyšlenka na používání látkových plenek se mě držela celé těhotenství. Několikrát jsem si o látkovkách začala zjišťovat informace a několikrát jsem to vzdala s tím, že je to moc složité (tolik značek, druhů…jak se v tom vyznat?!) a taky jsem...

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se přidává právě 50 % soli od váhy olejů. Čím více soli dáte, tím bude mýdlo tvrdší a z mé zkušensoti i méně příjemné k...

Planetkové mýdlo

Planetkové mýdlo

    Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku neonkového mýdla 🙂 Snažím se vždycky zužitkovat všechny zbytečky mýdla. Před více jak rokem jsem vydala článek o...

Přečtěte si naše nejnovější články

Látkové plenky

Látkové plenky

    Látkové plenkyMyšlenka na používání látkových plenek se mě držela celé těhotenství. Několikrát jsem si o látkovkách začala zjišťovat...

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se...

Planetkové mýdlo

Planetkové mýdlo

    Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!