Popenec obecný

(Glechoma hederacea)

Co to tu kvete? Malinkatá rostlinka, krásné fialkové květy, sladce kořeněná vůně. Seznamte se – popenec obecný (Glechoma hederacea), patřící do čeledi hluchavkovitých. Občas se můžete setkat s označením popenec břečťanovitý, břečťanolistý.

Po směru hodinových ručiček: kakaové máslo, včelí vosk, bambucké máslo

Kvete od března do června a můžete se s s ním potkat na zahrádkách, mezích a loukách, podél cest atp. Vyskytuje se vcelku hojně.

V lidovém léčitelství se používal a dodnes používá na astma a nejrůznější dýchací obtíže. Já jej poprvé objevila při zápolení se záněty močových cest a našla jsem pro něj i další využití  Výborný je také proti průjmu a nechutenství.

Můžete jej použít čerstvý do smoothie, do salátů, k masu nebo i do polévky.

Zevně je skvělý na ekzémy a špatně se hojící rány. Na křečové žíly se doporučuje v kombinaci s kaštanem (jírovec maďal).

Popenec obsahuje až 7 % tříslovin, silici, draselné soli, cholin, saponiny, hořčiny, glechomin a další složky; v čerstvé nati je i provitamín A, vitamín C

Můžeme si z něj připravit čaj, sirup, tinkturu nebo i mast.

Tinktura, mast i sirup

 

Já si jej suším do čajových směsí a nakládám do lihu, jako první pomoc proti zánětům močových cest. Letos poprvé zkouším i popencový sirup. 

A samozřejmě vyrábím hojivou mast – den, dva zavadlou bylinku vložím do rozpuštěného bambuckého másla, zahřívám ve vodní lázni několik hodin na 40 – 50°C poté nechám do druhého dne a na druhý den znovu rozpustím směs a zahřívám několik hodin. Pak již přecedím přes plátýnko a používám jako základ do mastí a pro další výrobu.

Vedle kopřivy a pampelišky je mojí nejoblíbenější bylinkou jara. Miluji jeho vůni… 😍

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem, můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky vaší podpoře budu moci dál psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz nebo vložit dotaz do naší FB skupiny 

 Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky

Sdílejte článek s přáteli

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.