Vavřínové HP aneb Aleppo trochu jinak

 Miluji vavřínový olej. V mýdle, kosmetice, všude! Své nezastupitelné místo má v mýdlech na vlasy a v balzámu pro ekzematickou pokožku. Věnovala jsem mu taky vlastní článek Vavřínový olej – recepty. Dneska jsem vyrobila mýdlo, které je trošku netradiční. Spojila jsem své dva milované oleje – mandlový a vavřínový. Inspirací mi bylo tradiční mýdlo aleppo, kde sice není mandlový olej ale olivový. Proto toto mýdlo, protože má být více funkční než dyzajnové, jsem zvolila výrobu metodou za tepla (HP), stejně jako se vyrábí klasické aleppo. 

Ingredience

Pozor! Toto neslouží jako návod na výrobu mýdla, ale pouze jako inspirace. Předpokládám, že pokud se rozhodnete mýdlo vyrábět, máte dostatek znalostí a víte, jak přidávat jednotlivé přísady.  

Přidán éterický olej vavřín a vavřínový hydrolát byl použitý pro rozpuštění hydroxidu. 

Přidání přísad

Odvážila jsem si hydrolát z vavřínu místo vody potřebné pro rozpuštění hydroxidu (odečtu jogurt, pokud přidávám). Rozpustím v ní sůl a kyselinu citronovou. Poté přidám odvážené hedvábí a pořádně jej ve vodě “vymáchám”. Poté si odvážím hydroxid sodný a postupně (pomalu! kvůli kyselině citronové) přisypávám do vody se solí, hedvábím a kyselinou citronovou. 

Sůl  jsem do mýdla přidala z důvodu zvýšení tvrdosti mýdla.

Kyselina citronová neutralizovaná na citrát se stala součástí každé várky mých mýdel – změkčuje vodu (viz odkaz  Laktát a citrát – k čemu v mýdle slouží?).

Hedvábí zjemňuje mýdlo a přidává na pěnivosti.

Mýdlo je vyrobeno metodou za tepla. Po zreagování hydroxidu jsem přidala přetučnění meruňkový olej a lanolin. Navíc jsem ještě přidala jogurt a pentylen glycol. Nakonec jsem přidala éterický olej (10g na kilo olejů, vavřínový olej je sám o sobě dost silný).

  Mýdlo jsem vyrobila na státní svátek 28.10.2020 a vzhledem k obsahu nenasycených mastných kyselin jej nechávám zrát alespoň půl roku až rok. Zráním se stává tvrdší a odolnější, také pěnivější a celkově mnohem více příjemné k pokožce i k užívání, vyplatí si počkat! 🙂 

Dříve jsem si s mýdly typu aleppo nerozuměla. Ale našla jsem si k nim cestu. Základem je dlouhé zrání a hodně mu pomohlo přidání soli. Toto mýdlo je opravdu velice příjemné. Nedělala jsem jej poprvé a ani naposledy. 

Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz nebo vložit dotaz do naší  Facebookové skupině.

A jaké mýdlo jste naposledy vyrobili vy? Sdílejte svou tvorbu ve FB skupině Zdílníčka – Přímo do Včealřky

 Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky

Sdílejte článek s přáteli

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!