Zpracování odřezků z mýdla

Vyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se ještě nějak zpracovat nebo je musíme vyhodit? Dají se zpracovat a nejedním způsobem. Dneska vám nabídnu hned několik možností, jak elegantně zpracovat zbytky mýdel. 

 Mýdlové kameny

Pokud odřezky zpracováváme ještě za čerstva, hned při krájení mýdla, jsou měkké a tvárné a můžeme z nich rovnou tvarovat mýdlové kameny. Můžeme si pomoci přidáním pár kapek vody. Tyto mýdlové kameny pak necháme zrát spolu s mýdlem a používáme je normálně na mydlění.  Máme vyřešeno – žádné zbytky 🙂 Och, kéž by to vždycky šlo tak hladce!

Planetky

Mně se nedaří vytvarovat pěkné kamínky a tak dělám raději mýdlové kuličky – planetky. Ty pak použiju na výrobu Planetkového mýdla.

Mnou použitý recept na Planetkové mýdlo

30% bambucké máslo

25 % kokosový olej

25 % sluneční HO

20 % mandlový olej

SF 10 %

Ovoněno éteriuckým olejem litsea cubeba.

Protože stejnou hmotu jsem použila i na Konfetové mýdlo (viz níže), použila jsem 30% vody od váhy olejů, aby se konfetky lépe spojily s mýdlem.

Mýdlo jsem ve stopě rozdělila na 3 části:
450 g jsem obarvila 3 g aktivního uhlí z kokosu
150 g jsem obarvila 0,8 g micou blue electric (více o barvení micami v článku Barvení mýdel mica prášky – experiment)
100 g jsem nechala bez barvy

Za pomoci swirl in the pot jsem hmotu lila do formy a postupně vkládala planetky, které si střádám postupně po každém vyrobeném mýdle. Lze je také vytvarot z negelového mýdla, z mýdlové plastelíny.

Planetky vkládám do mýdlové hmoty (recept na mýdlo můžete volit libovolný) v hustší stopě, aby neklesaly na dno. Poté celé mýdlo nechám v troubě projít gelem a voala!

Tento způsob mám moc ráda, výsledek je totiž vždycky parádní!

Rebatch

Občas se nám stane, že nezvládneme zbytky zpracovat hned. Já třeba opracovávám na hoblíku většinou až zralá mýdla a tyto odřezky už nejdou tak snadno zpracovat do kuliček nebo mýdlových kamenů. Už neobsahují tolik vody, aby se hezky spojily.

Takové odřezky si schovávám a jednou za čas vyrobím pomocí rebatche mýdlo z těchto zbytků. Rebatch jsem zpracovala v samostatném článku, kde nejdete detailní postup.

A abych občas udělala něco zvláštního a ze zpracování zbytků vytěžila maximum – dělám variaci na sprchové máslo.

Připravím si recept na 300 g kokosového mýdla bez přetučnění, výjimečně použiju 38% vody od váhy olejů. Klasicky si připravím mýdlovou hmotu a do stopy vsypu odřezky (100 – 300 g), další vodu většinou už nepřidávám.

Nejčastěji si schovávám HP odřezky jednobarevných, složením zajímavých mýdel.

A celou směs dám do pomalého hrnce a pokračuju jako při rebatchi (nebo při výrobě za tepla). Vedle si rozpustím 200 – 400 g másel (kakaové, bambucké, mango atp) v různém poměru a toto použiju jako přetučnění.

Ve výsledku máme tedy mýdlo s přetučněním 30 – 50% = Sprchové máslo.

Možná vás napadne, jestli takové mýdlo nebude moc měkké. Nebojte, nebude. Protože přetučňujeme tuhými másly, mýdlo bude pevné. Dokonce si můžeme dovolit přidat do přetučnění i pár procent oleje a mýdlo bude moc prima. Já velmi ráda dávám do přetučnění lanolin. To je pak přímo sprchový mazlík 🙂

S poměry kokosového mýdla, odřezků a másel si můžete vcelku libovolné hrát. Zkoušejte, co vám bude vyhovovat. Sprchové máslo necháváme zrát alespoň dva měsíce!

Konfetové mýdlo

Barevné zbytky mýdel můžeme zakomponovat do nového mýdla. Buď vložíme celé kousky mýdel – podobně jako se vyrábí planetkové mýdlo nebo zbytky nastrouháme, nasekáme a vložíme do čerstvé mýdlové hmoty. 

Jaké množství odřezků pojme nová mýdlová hmota?

Já jsem do 750 g hmoty v lehké stopě vsypala 300 g na jemno nasekaných odřezků (hmota by snesla i 500 g)  a ještě zamixovala do hustší stopy, aby se každý kousek “starého” mýdla obalil čerstvou mýdlovou hmotou. Toto je moc důležité.

Pak je důležité nechat mýdlo projít gelem a v tomto případě doporučuji použít troubu. Jedině tak se bezpečně odřezky spojí s novým mýdlem.

Recept jsme použila stejný jako na Planetkové mýdlo, jen jsem přidala trošku ox. titaničitého.

Zbytky solných mýdel

Zbytky ze solňáků se k rebatchi moc nehodí ani k výrobě sprchového másla se mi neosvědčily. Co tedy s nimi?

1) Solná koupel!

Do napuštěné vany s koupelovou solí přidám ještě dvě lžičky rozemletých zbytků ze solného mýdla nebo je zakomponuji přímo do koupelové soli.

2) Konfetové mýdlo 

Zapracuji spolu s ostatními zbytky do konfetového mýdla nebo zvlášť třeba místo soli do receptu na solné mýdlo. 

Vizuálně nepodařená mýdla

Občas se stane, že mýdlo nevyjde podle našich představ. Barvy vypadají jinak, mýdlo rychle houstlo, takže se nám nepovedl vzor… Jak můžeme mýdlo vylepšit? Někteří se uchylují k rebatchi s domněním, že mýdlo bude vypadat lépe. Nebude. V 99% rebatch mýdlo není cesta k vylepší vzhledu mýdla.

Tak co s nepovedenými mýdly? 

Nakrájet na kostky, trojúhelníky, obdélníky a šup – vytvořit mozaiku a zalít ji dalším mýdlem! Jak snadné! Opět je to pouze variace na naše planetky. Vkládání starších mýdel do nové hmoty není nic nového 🙂 Inspirací mi byla naše skvělá mýdlařka Lucie Kantorová – koukněte kam až můžete s touto technikou dospět https://youtu.be/ue2k8pbv0E8 Neskutečné že?! 

No a zpátky na zem. Moje zpracování nepovedených mýdel. 

Jak staré odřezky můžeme zpracovat?

Já se snažím zpracovat odřezky do dvou měsíců. Pokud vím, že je nestihnu tak rychle zpracovat, pak je nechávám měsíc vyschnout v krabici vyložené pečícím papírem, občas s nimi pohnu, aby dobře prosychaly a po měsíci putují do mrazáku. Před použitím je nechám rozmrznout, aby měly pokojovou teplotu. A dál už to znáte 🙂 

Takže mydlinky! Odteď už žádné mýdlo nazmar! 🙂 

Klub Přímo od Včelařky

Více informací o výrobě mýdel a kosmetiky najdete

v uzavřené skupině na FB – Klub Přímo od Včelařky. Klub je skvělou alternativou, jak získat informace z kurzů pro ty z vás, kteří mě mají trošku z ruky.
——————————–

Jak se do klubu můžete přihlásit najdete zde: Členství v Klubu Přímo od Včelařky

Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz
nebo vložit dotaz do mojí FB skupiny Zdílníčka – Přímo do Včelařky

Těším se na vaše mýdla

Doporučené odkazy pro samostudium

Sdílejte článek s přáteli

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!