Noční výroba – neonky a proužky!

To takhle v noci nemůžete usnout. V mýdlárně po posledním kurzu a po úklidu skladu bordel jako v tanku. Ale rukama to kroutí, že by to chtělo nějaké mýdlo vyrobit. Police už přeci jen zeje prázdnotou, surovin mám dost, škoda aby se zkazilyže jo? Takže odhrnu nepořádek na stranu – uf, ještěže ta linka je tak dlouhá! Já věděla, že bude potřeba. Sahám do police pro barvičky a vytahuji NEONKY. Všechny! A pak už jen vytisknout recept, ještěže mám pro tyto případy v kartotéce vždycky nějaký již vymyšlený a připravený – jen zrealizovat. A jdemem na to! 

Ingredience

Pozor! Toto neslouží jako návod na výrobu mýdla, ale pouze jako inspirace. Předpokládám, že pokud se rozhodnete mýdlo vyrábět, máte dostatek znalostí a víte,
jak přidávat jednotlivé přísady.  

 

 

 Světlicový olej i mandlový olej jsou vhodnou alternativou pro olivový olej, který je zelený a tím ovlivňuje výsledné barvy mýdla. Navíc pokud používáme pomace – olivový olej z pokrutin, tak nám ještě ke všemu urychlí stopu a to vetšinou fakt nechceme. 

Barveno neon micami.  Barvičky rozmíchávám v trošce oleje.

 

Vůně – éterické oleje levandule, lemongrass 

 

Přidání přísad

 

Odvážila jsem si vodu potřebnou pro rozpuštění hydroxidu. Rozpustím v ní kyselinu citronovou. Zvlášť si odvážím hydroxid sodný a postupně (pomalu! kvůli kyselině citronové) přisypávám do vody s kyselinou citronovou. 

Kyselina citronová neutralizovaná na citrát se stala součástí každé várky mých mýdel – změkčuje vodu (viz odkaz  Laktát a citrát – k čemu v mýdle slouží?).

Oves zjemňuje mýdlo, lehce přidává na pěnivosti a je velmi příjemný pro ekzematickou pleť. Nejlépe je jej rozmíchat v trošce oleje (jako barvičky) a pak jej přidat rovnou do olejů před přidáním hydroxidu a promixovat. 

Oves dávám nejčastěji v podobě koloidního ovsa (max 15 – 20 g na kilo olejů) nebo mletých ovesných vloček (max 30 g na kilo olejů). Lehce zvyšuje slizovatění mýdla, proto pozor na dávkování. Pozor urychluje stopu.

 

Teplota olejů byla 38°C a roztok hydroxidu měl 40°C.

 

Mýdlo jsem vyrobila 25.03.2022 a nechávám jej zrát

alespoň 2 měsíce – jako každé mýdlo. 

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem, můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky vaší podpoře budu moci dál psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz nebo vložit dotaz do naší  Facebookové skupině.

Doporučené odkazy pro samostudium

A jaké mýdlo jste naposledy vyrobili vy? Sdílejte svou tvorbu ve FB skupině Zdílníčka – Přímo do Včealřky

 Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky

Sdílejte článek s přáteli

Klub Přímo od Včelařky

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se do
Klubu Přímo od Včelařky!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc dva články
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla 
a mnohem víc... 

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.