Noční výroba – neonky a proužky!
To takhle v noci nemůžete usnout. V mýdlárně po posledním kurzu a po úklidu skladu bordel jako v tanku. Ale rukama to kroutí, že by to chtělo nějaké mýdlo vyrobit. Police už přeci jen zeje prázdnotou, surovin mám dost, škoda aby se zkazily…že jo? Takže odhrnu nepořádek na stranu – uf, ještěže ta linka je tak dlouhá! Já věděla, že bude potřeba. Sahám do police pro barvičky a vytahuji NEONKY. Všechny! A pak už jen vytisknout recept, ještěže mám pro tyto případy v kartotéce vždycky nějaký již vymyšlený a připravený – jen zrealizovat. A jdemem na to!
Ingredience
Pozor! Toto neslouží jako návod na výrobu mýdla, ale pouze jako inspirace. Předpokládám, že pokud se rozhodnete mýdlo vyrábět, máte dostatek znalostí a víte,
jak přidávat jednotlivé přísady.
- světlicový olej HO 20 % (POZOR! Neplést s klasickým světtlicovým, ten vhodný není.)
- mandlový olej 20 %
- jojobový olej 5 %
- bambucké máslo 30 %
- kokosový olej 25 %
SF 10 %
Na 1 kg olejů: - kyselina citronová 30 g (Jak přidat kyselinu citronovou a na co si dát pozor najdete v článku Laktát a citrát – k čemu v mýdle slouží?)
- koloidní oves 15 g (pozor urychluje stopu)
Světlicový olej i mandlový olej jsou vhodnou alternativou pro olivový olej, který je zelený a tím ovlivňuje výsledné barvy mýdla. Navíc pokud používáme pomace – olivový olej z pokrutin, tak nám ještě ke všemu urychlí stopu a to vetšinou fakt nechceme.
Barveno neon micami. Barvičky rozmíchávám v trošce oleje.
Vůně – éterické oleje levandule, lemongrass
Přidání přísad
Odvážila jsem si vodu potřebnou pro rozpuštění hydroxidu. Rozpustím v ní kyselinu citronovou. Zvlášť si odvážím hydroxid sodný a postupně (pomalu! kvůli kyselině citronové) přisypávám do vody s kyselinou citronovou.
Kyselina citronová neutralizovaná na citrát se stala součástí každé várky mých mýdel – změkčuje vodu (viz odkaz Laktát a citrát – k čemu v mýdle slouží?).
Oves zjemňuje mýdlo, lehce přidává na pěnivosti a je velmi příjemný pro ekzematickou pleť. Nejlépe je jej rozmíchat v trošce oleje (jako barvičky) a pak jej přidat rovnou do olejů před přidáním hydroxidu a promixovat.
Oves dávám nejčastěji v podobě koloidního ovsa (max 15 – 20 g na kilo olejů) nebo mletých ovesných vloček (max 30 g na kilo olejů). Lehce zvyšuje slizovatění mýdla, proto pozor na dávkování. Pozor urychluje stopu.
Teplota olejů byla 38°C a roztok hydroxidu měl 40°C.
Mýdlo jsem vyrobila 25.03.2022 a nechávám jej zrát
alespoň 2 měsíce – jako každé mýdlo.
Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem, můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky vaší podpoře budu moci dál psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu
Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz nebo vložit dotaz do naší Facebookové skupině.
Doporučené odkazy pro samostudium
- Výroba mýdla metodou za studena – Článek vás provede celým procesem výroby od prvního kroku až k namydlení vlastnoručně vyrobeným mýdlem!
A jaké mýdlo jste naposledy vyrobili vy? Sdílejte svou tvorbu ve FB skupině Zdílníčka – Přímo do Včealřky
Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky
Sdílejte článek s přáteli
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací a inspirace
Jeden nový článek měsíčně



Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY


Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?


Témata budou i na přání






Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu
CHCETE SE NAUČIT
VYRÁBĚT MÝDLA?
Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!