Kosmetika na léto

Zdravé opalování

Sluníčko je krásné, dává život a teplo, ale umí i hezky svými paprsky  potrápit naši pokožku. Můžeme si doma sami vyrobit opalovací krém? Je to bezpečné?

Napříč facebookem a celým internetem se opět šíří (jako každé léto) příspěvky a doporučení, jak se stačí namazat malinovým nebo jiným olejem, že poskytují dostatečnou ochranu před UV… Je to stále dokola.

Pořád se doporučuje malinový olej jako dostatečná ochrana. Je to fakt tak jednoduché, stačí to? Opravdu ne, NENÍ to dostatečná ochrana! Na opalování se NEHODÍ nestabilní oleje (malinový, slunečnicový atd), které na slunci žluknou a poškozují kůži. NESTAČÍ kokosový ani jiný olej. Je třeba použít nějaký filtr, pokud chceme přírodní, pak musíme sáhnout po mechanickém filtru – oxid zinečnatý a titaničitý. Tyto oxidy je třeba dobře dispergovat v olejích – každou jejich částečku dokonale potáhnout olejem.

V domácích podmínkách, bez ultrazvukové vany, je to nemožné. Proto doporučuji koupit již dispergovaný ox.zinečnatý (i když jsem použila již koupený dispergovaný ox. zinečnatý, moje citlivá pokožka se stejně spálila) proto doporučuji rovnou koupit hotový přírodní opalovací krém. Opalovací krémy prochází testy, které vám zaručí účinnost. Máte tak jistotu, že bude opalovák ok.

Pokud někdo tvrdí, že se díky použití pouze olejů nespálil nebo doma vyrobeného opalovacího krému – dobře pro něj, možná má fajn typ kůže nebo strávil na slunci jen krátkou dobu. V každém případě, rakovina kůže není něco, co se vám stane přes noc a není to žádná sranda. Nehazardujte s životem svým a nedejbože svých dětí!

 

Adélka má své Wiki dokonalý článek o opalování. Kdo ještě nečetl, vřele doporučuji. 

http://domacikosmetika.passhaus.at/doku.php?id=spf

Co si ale můžeme doma vyrobit jsou přípravky po opalování 🙂 

TIP! Jak uchovávat kosmetiku a suroviny v létě

SUROVINY V LÉTĚ
V teplém počasí se rychle kazí jídlo i suroviny na výrobu kosmetiky. Pokud máte suroviny podléhající zkáze (hydroláty, éterické oleje, nestabilní tuky) uložte je v lednici nebo alespoň někde v domácnosti, kde máte pod 18˙C.

Nestabilní oleje (dostupné členům Klubu)

Stabilní oleje by se také měly uchovávat v teplotě pod 20-23°C a ve tmě! Jinak hrozí, že začnou žluknout a pokud z nich vyrobíte mýdlo nebo kosmetiku, žluknutí bude pokračovat dál. Je to řetězová reakce a jakmile jednou začne, šíří se celou surovinou nebo výrobkem.

Pokud nemáte možnost suroviny uskladnit v chladu, přidejte k tekutým tukům vit E nebo rozmarýn CO2 extrakt. Pevné tuky jsou většinou stabilní a zvládnou i vyšší teplotu, jen pozor – kokosový tuk je nad 24°C tekutý! Ať vás to nepřekvapí 🙂

VÝROBA MÝDLA V HORKU
Pokud teploty šplhají k 30°C pak je lepší mýdla vůbec nevyrábět. Proč? Při vyšší teplotě se mýdla chovají jinak – reakce zmýdelnění probíhá rychleji a často nepředvídatelně. Což má za následek nepovedené mýdlo a to fakt nechceme. Rychleji jde mýdlo do stopy a také rychleji prochází gelovou fází a může se přehřát. Místo výroby mýdla raději tedy vyražte k vodě nebo si dejte nohy do lavoru s vodou a přečtěte si dobrou knihu😍

Co urychluje saponifikační reakci (dostupné členům Klubu)

POCENÍ MÝDEL
Potíme se, potí se i mýdla. Zase mám v mailu otázky na opocená a orosená mýdla. Pojďme si v krátkosti říci, co se s našimi milými mýdly děje.

Tím, že stoupá teplota a také vlhkost – typicky po letní bouřce, dochází na povrchu mýdel k vysrážení vzdušné vlhkosti, kterou přitahuje glycerin (obsažený ve všech mýdlech, vzniká saponifikační reakcí olejů (mastných kyselin) a hydroxidu) a také sůl. Ať už jde o solná mýdla, ta trpí nejvíce, tak solanková a jakákoliv mýdla s přídavkem soli. To že se mýdlo opotí ještě není nic špatného, ale jak víme, ve vlhkém a teplém prostředí mýdla velmi rychle žluknou. Takže JE to problém.

Žluknutí mýdel a olejů (dostupné členům Klubu)

CO S TÍM?
Pokud už se mýdla opotila, pak je opatrně otřete suchým ubrouskem.

Jako prevenci dalšímu opocení mýdel pomáhá průvan. Zapnutý větrák v místnosti s mýdly a velmi pomáhá vysoušeč vzduchu – kde není vlhkost, nemá se co srážet na mýdlech. V létě více než v zimě je také důležité udržovat mýdla v šeru nebo tmě, protože světlo také urychluje žluknutí.

KOSMETIKA V LÉTĚ
Tuky i naše výrobky mají určitý bod tání. Nemusí se plně rozpustit, můžou být polotekuté. Často se toto stává balzámům na rty nebo šlehaným máslům – v létě jednoduše roztají v kelímku a ztratí svou konzistenci. Je dobré na to myslet již při výrobě a použít větší množství pevných tuků nebo vosku. Vyrobenou kosmetiku pak skladovat na nejchladnějším místě v domě nebo v lednici.

Celý článek Kosmetika na léto včetně receptů na

  • Hojivý balzám na škrábance a odřeniny
  • Balzám na hmyzí kousance
  • Chladivý sprej po opalování
  • Pečující olej po opalování
  • Osvěžující pleťové tonikum a lehký pleťový olej
  • Deodorant

je k dispozici pouze pro předplatitele v členské sekci Klubu Přímo od Včelařky.

Klub Přímo od Včelařky

Máte možnost
získat informace z mých kurzů, 
můžete studovat doma on-line svým vlastním tempem.

Vstupem do klubu
získáte neustálý přísun
nových informací:) 

Klub
je skvělou alternativou k mým kurzům pro ty,
kteří to mají ke mě daleko.

——————————

Chcete vědět víc? 
Klikněte níže na odkaz!

↓↓↓↓↓↓↓↓

Klub Přímo od Včelařky

Přečtěte si naše nejnovější články

Solná mýdla

Solná mýdla

    Solná mýdla Solná mýdla se jmenují solná, protože obsahují celkem velké množství soli (minimálně 50 % od váhy olejů). Nejčastěji se...

Planetkové mýdlo

Planetkové mýdlo

  Planetkové mýdloPlanetkové mýdlo vzniklo hned po výrobě neonkového mýdla. Jako planetky jsem právě využila planetky vyrobené ze zbytku...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 50 článků. 🙂

Členství v klubu ocení určitě ti,

kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu