Pleťové mýdlo s kakaovým máslem – recept

Velmi brzy jsem zjistila, že klasická mýdla s kokosovým olejem nebudou vhodná pro moji citlivou pleť. A přeci jen obličej je na prvním místě v péči o naše tělo. Tak jsem pátrala a našla recept na pleťové mýdlo. Bohužel díky vysokému obsahu ricinového oleje mi také nevyhovovalo. Nakonec jsem si vymyslela vlastní – základem je bambucké a kakaové máslo (po kterém krásně voní) doplněné olivovým a mandlovým olejem. 

Pleťové mýdlo

 

 

Ingredience na pleťové mýdlo

 

Tento recept je vhodný pro pokročilejší mýdlaře.

 

Dále jsem použila:

Na zmýdelnění 300 g olejů (v poměru viz. výše) jsem použila 36,49 g NaOH rozpuštěného ve 90 g vody při přetučnění 8 %.      Množství vody si nastavíme v kalkulačce na 30 % nebo ještě o trochu méně, eliminujeme tak problém s rozdělením emulze na vodu a olej. Také tím urychlíme ztvrdnutí mýdla a saponifikaci.  

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat.      Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku. 
 

V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.

Tabulka ze SoapCalc

Výroba mýdla metodou za studena

Nejprve si navážíme všechny tuky do mísy a zahříváme ve vodní lázni dokud se nám pevné oleje nerozpustí. Během rozehřívání si nachystáme vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle, formu na mýdlo atd.

     Mezitím si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid. Při přípravě roztoku louhu vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

     Aktivní uhli si rozmícháme v troše olivového oleje, abychom zamezili vzniku nevzhledných hrudek jílu v mýdle.

     Tentokrát musíme oleje a hydroxid smíchavat při vyšší teplotě, protože recept obsahuje hodně kys. stearové obsažené v máslech a mohly by nám másla začít tuhnout dřív, než dosáhneme stopu. Vznikla by tzv. falešná stopa a mýdlo by se nepovedlo.

     Jakmile mají oleje teplotu 45 – 48°C a hydroxid o pár stupňů více, vlijeme roztok hydroxidu přes jemné sítko do olejů a pořádně promícháme. Vždycky lijeme hydroxid do olejů, ne naopak! V tomto případě možná bude stačit míchat ručně a stopa se dostaví relativně brzy. Pokud ne, můžeme vzít mixér a směs mixovat do tzv. stopy nebo stabilní emulze, kdy už se nám neodděluje olej od zbytku hmoty.

     Poté oddělíme asi jednu třetinu a vmícháme do ní aktivní uhlí.

     Do formy nejprve nalijeme hmotu bez uhlí a na ni s uhlím a lehce promícháme, abychom docílili požadovaného vzoru.

Formu s mýdlem zabalíme do deky a dáme na teplé místo, aby mohla proběhnout gelová fáze.  Za 12 – 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Pokud mýdlo neprošlo gelem, necháme jej ve formě min 48 h a pak až krájíme.

Nakrájené pleťové mýdlo

TIP!

     Pokud to s mýdlařinou myslíte vážně a chcete zkoušet vlastní recepty, tak pro vás jsem sepsala podrobný návod, jak vytvořit libovolné mýdlo metodou za studena.

Mýdlo uložíme na vzdušné, suché místo, bez přístupu slunečních paprsků a necháme jej minimálně 3 týdny zrát (lépe 6 týdnů). Poté zkontrolujeme jeho pH a pokud bude pod hodnotou 9 (10) můžeme se směle namydlit. Většina mých mýdel, které projdou gelem, mají pH kolem 8. Jak správně měřit pH mýdla se dozvíte v tomto článku.

     Pleťové mýdlo je velmi jemné, sice netvoří žádnou super pěnu, ale jeho něžné mydlinky dělají mojí pleti velmi dobře 🙂 Je vhodné i pro suchou pokožku a můžete jej používat na mydlení celého těla 🙂

     Příště vyzkouším ještě s vyšším množstvím kakaového másla, které je v mýdlech prostě dokonalé 🙂

     A jen taková zajímavost – tento recept, i když velmi upravený, používám při výrobě mého pleťového mýdla Samet, které si můžete koupit na našem e-shopu 🙂 Pokud se chcete inspirovat, můžete se na něj kouknout.

     Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo v FB skupině 

Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel

Sdílejte článek s přáteli

Má mýdla konečně k prodeji!

 

 

 

Navštivte náš e-shop

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademie    V září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdlo – jak vybrat to pravé?

Přírodní mýdloJak vybrat to pravé?   Co je to přírodní mýdlo?  Na tuto otázku se ptá stále více lidí. Vždyť by to mělo být jasné! Nebo ne? Dnes se přírodní stává moderním a vyhledávaným a prodejci kosmetiky toho často zneužívají. Pod označením "přírodní" se dá...

Laktát a citrát v mýdle – K čemu slouží?

Laktát a citrát v mýdle – K čemu slouží?

Laktát a citrát - k čemu v mýdle slouží? Laktát i citrát jsou mnohokrát skloňované v mydlářských diskuzích na FB. Co to je? Proč je v mýdle používat a v jakém množství? Kdy se přidávají? Jak se přidávají 🙂 Pojďme se na tyto dvě přísady podívat pořádně zblízka. Obě...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Každý týden nový článek

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Kdo vlastně jsem?

Jmenuji se Zdenka a jsem tvořivá duše. Jak jsem se vůbec dostala k mýdlaření, včelaření a vůbec k tomu, kým jsem dnes, se můžete dočíst zde.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě nature-store.cz