Šampuk – recept na tuhý šampón

Ve chvíli, kdy jsem vyměnila sprchový gel za přírodní mýdlo, chtěla jsem i šampon vyměnit za něco přírodního. Zkoušela jsem kde co. Po přírodním mýdle a octovém oplachu byly vlasy jak hřebíky a velmi rychle se mastily. Zkoušela jsem si vlasy umývat žitnou moukou – také bez úspěchu. Dokonce ani velmi doporučované jíly nebyly to pravé pro mě. Nakonec jsem narazila na tuhý šampon, tzv. šampuk.

Ten je složený z mycí a pěnící složky (tenzity) a pečující složky (oleje, bylinky, aktivní látky atd.) Na internetu je spousta receptů, já vám dnes nabízím recept na tuhý šampón, který se osvědčil mně. Postup je malinko jiný, než je obvyklé u receptů na mýdla, ale myslím, že si hravě poradíte. Pojďme na to.

 Recept na šampuk – výroba tuhého šampónu

Výroba tuhého šampónu se dělí na tři fáze. Nelekněte se, nejde o nic složitého 🙂 Za chvíli vám ukážu jak s nimi pracovat. Teď je akorát důležité si na jednotlivé fáze nachystat potřebné suroviny.

Fáze A

Fáze B

Fáze C

Většinu surovin můžete zakoupit na ekokoza.cz nebo nature-store.cz, kde velmi ráda nakupuji.

 

Šampuk – postup

 

      Nejprve jsem si do misky odvážila fázi A a dala rozehřívat nad vodní lázeň asi na 70°C. Stále jsem směs promíchávala, aby se vše spojilo. Mezitím jsem si odvážila fázi B a také zahřála na 70°C a vmíchala do fáze A. 

Poté jsem směs stáhla z vodní lázně a vmíchala zbylé suroviny (fáze C) – panthenol a EO až nakonec, když teplota klesla zhruba na tělesnou teplotu. Celou směs jsem naplnila do formičky (měla konzistenci plastelíny) a nechala vychladnout. Před vyloupnutím z formy jsem formičku se šampukem šupla ještě na chvíli do mrazáku, aby šel pěkně ven.

      S výsledkem jsem maximálně spokojená. Vlasy jsou krásně lesklé a příjemné na dotek. Po úplném uschnutí šly velmi dobře rozčesat, takže nemusím použít ani kondicionér. Za mě je to to nejlepší, co jsme zatím na vlasy zkusila. 🙂

      A co vy, jak pečujete o své vlásky? Budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti buď zde v komentářích nebo na FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

Mýdlování ve Valticích – Bylinková akademie

 Mýdlování ve Valticích - Bylinková akademieV září jsem dostala od paní Ing. Věry Žďárské pozvání do Bylinkové akademie ve Valticích. Neměla jsem se tam jet vzdělávat, ale naopak v únoru předávat své zkušenosti formou mýdlového kurzu celkem patnácti lidem....

Přečtěte si naše nejnovější články

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.