Šampuk – recept na tuhý šampón

Ve chvíli, kdy jsem vyměnila sprchový gel za přírodní mýdlo, chtěla jsem i šampon vyměnit za něco přírodního. Zkoušela jsem kde co. Po přírodním mýdle a octovém oplachu byly vlasy jak hřebíky a velmi rychle se mastily. Zkoušela jsem si vlasy umývat žitnou moukou – také bez úspěchu. Dokonce ani velmi doporučované jíly nebyly to pravé pro mě. Nakonec jsem narazila na tuhý šampon, tzv. šampuk.

Ten je složený z mycí a pěnící složky (tenzity) a pečující složky (oleje, bylinky, aktivní látky atd.) Na internetu je spousta receptů, já vám dnes nabízím recept na tuhý šampón, který se osvědčil mně. Postup je malinko jiný, než je obvyklé u receptů na mýdla, ale myslím, že si hravě poradíte. Pojďme na to.

 Recept na šampuk – výroba tuhého šampónu

Výroba tuhého šampónu se dělí na tři fáze. Nelekněte se, nejde o nic složitého 🙂 Za chvíli vám ukážu jak s nimi pracovat. Teď je akorát důležité si na jednotlivé fáze nachystat potřebné suroviny.

Fáze A

Fáze B

Fáze C

Většinu surovin můžete zakoupit na ekokoza.cz nebo nature-store.cz, kde velmi ráda nakupuji.

 

Šampuk – postup

 

      Nejprve jsem si do misky odvážila fázi A a dala rozehřívat nad vodní lázeň asi na 70°C. Stále jsem směs promíchávala, aby se vše spojilo. Mezitím jsem si odvážila fázi B a také zahřála na 70°C a vmíchala do fáze A. 

Poté jsem směs stáhla z vodní lázně a vmíchala zbylé suroviny (fáze C) – panthenol a EO až nakonec, když teplota klesla zhruba na tělesnou teplotu. Celou směs jsem naplnila do formičky (měla konzistenci plastelíny) a nechala vychladnout. Před vyloupnutím z formy jsem formičku se šampukem šupla ještě na chvíli do mrazáku, aby šel pěkně ven.

      S výsledkem jsem maximálně spokojená. Vlasy jsou krásně lesklé a příjemné na dotek. Po úplném uschnutí šly velmi dobře rozčesat, takže nemusím použít ani kondicionér. Za mě je to to nejlepší, co jsme zatím na vlasy zkusila. 🙂

      A co vy, jak pečujete o své vlásky? Budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti buď zde v komentářích nebo na FB skupině Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

Sdílejte článek s přáteli

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Modrý měsíc

Modrý měsíc

    Modrý měsícMýdlo vzniklo v noci z 31.října na 1.listopad. Do oken mi svítil úplněk, už druhý v měsíci říjnu, tzv. modrý měsíc. Proto jsem sáhla po modré barvě, kvůli tomu že vznikalo v noci po černé a bílá, přirozená barva mýdla symbolizuje svit měsíce....

Přečtěte si naše nejnovější články

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.