Měsíčková mast – vylepšený recept

Od první vyrobené mastičky už utekl nějaký ten pátek. Neustále jsem zkoušela kombinace různých olejů s voskem a pořád to nebylo ono. Pak jsem objevila bambucké máslo, které u mě vyhrálo na plné čáře. Jak tedy vyrábím měsíčkovou mast dnes se dozvíte v následujícím článku.

Olejový macerát měsíčku

Ze začátku jsem používala k výrobě mastí převážně směsi olejů lisované za studena (slunečnicový, olivový, mandlový, hroznový atd). V olejích jsem bylinku macerovala několik týdnů a po přecezení jsem tento macerát zahušťovala včelím voskem.

Mastičky byly příjemné jemné, vše bez problémů, ale pořád to nebylo ono. Jakmile se mi ale do ruky dostalo bambucké máslo a já ho poprvé vyzkoušela, už jsem nechtěla nic jiného 🙂 Samotné bambucké máslo je ale i při pokojové teplotě dosti tuhé, takže jsem zjistila, že ideální je kombinace bambu a oleje. Já používám na výrobu mastí převážně mandlový.

Vylepšený recept na měsíčkovou mast

Ingredience:

  • 20 g BIO bambuckého másla LZS
  • 20 g BIO mandlového oleje LZS
  • 3 g panenského včelího vosku
  • 6 kapek vit. E
  • 2 kapky EO (volitelné)
  • sušený květ měsíčku lékařského

Postup:

      Nejprve si odvážíme bambu a olej do misky a tu vložíme do vodní lázně nebo do trouby na cca 40 – 50°C. Jakmile se nám máslo rozpustí, přidáme sušený měsíček. Dávám tolik bylinky, aby byla plně ponořená v oleji. Směs zahříváme asi 5 hodin, poté ji necháme do druhého dne vychladnout. Druhý a třetí den směs opět zahříváme, ale už kratší dobu. Čtvrtý den ji už necháme jen pořádně rozpustit a přecedíme přes plátýnko nebo jemný cedník a máme macerát.

 

      Pokud na výrobu spěcháte, je možně hned první den po 5 hodinové maceraci směs přecedit a dokončit výrobu masti. Mám ale pocit, že díky třístupňové maceraci jsou mastičky silnější a účinnější. Vylepšený způsob macerace za tepla popisuji v receptu na kostivalovou mast.

      Misku s macerátem vložíme do vodní lázně, přidáme včelí vosk velmi opatrně zahříváme, dokud se plně nerozpustí. Jakmile je vosk rozpuštěn, odstavíme misku z vodní lázně, přidáme vit. E a éterický olej. Vše důkladně promícháme nalijeme do kelímků a vložíme na noc do ledničky zchladnout. A máme hotovo 🙂

Hotová mastička 🙂

K čemu se mastička dá použít, a jak jsem vyráběla svoji první mast, se můžete dozvědět v článku Moje první měsíčková mast.

 

Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky tomu budu schopná psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu 🙂

Děkuji za pozornost a přeji úspěšné tvoření,
Zdenka – Přímo od Včelařky

Sdílejte článek s přáteli

***** KLUB *****

PŘÍMO OD VČELAŘKY

Na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace

📌 Jeden nový článek měsíčně

📌 Živá vysílání 

📌
 Recepty a návody 

📌
  Konzultace zdarma

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vavřínový olej – recepty

Vavřínový olej – recepty

  Vavřínový olej v kosmetice + receptyVavřínový olej jsem si před dvěma lety objednala, protože jsem chtěla vyzkoušet slavné Aleppo mýdlo - mýdlo z olivového a vavřínového oleje. První mě překvapila jeho opravdu silná, kořeněná vůně. Kdo jej znáte, určitě mi...

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.

KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 20 článků. 🙂
Členství v klubu ocení určitě ti, kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.

Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?

📌 Spousta informací a inspirace 
📌 Každý měsíc minimálně jedno téma především k výrobě mýdel. Pokud bude zájem tak i o bylinkách, kosmetice nebo o včelkách.
Témata budou i na přání
📌 Témata budou formou textu doplněného o video či fotonávod
📌 Živá vysílání 🙂
📌 Recepty na mýdla a tipy na zajímavé přísady
📌 Postupně projedeme všechny témata z mých kurzů 
📌 Budeš mít mou plnou pozornost při řešení Tvých problémů a otázek

📌 Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu

CHCETE SE NAUČIT

VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!