Domácí měsíčkové mýdlo – recept

     Měsíček a rozmarýn jsou moje oblíbené bylinky, takže další druh mýdla byl jasný – měsíčkové mýdlo s vůní rozmarýnu. V tomto mýdle jsem poprvé zkoušela použít i včelí vosk a lanolín. Mýdlo je už trošku složitější a není vhodné pro úplné začátečníky. I já se potýkala s problémy, ale nakonec jsem vše zdárně vyřešila. Pojďte se podívat, jak to dopadlo.

Domácí měsíčkové mýdlo, které dnes budeme tvořit

Ingredience

 

 

     Na zmýdelnění 700 g olejů (v poměru viz výše) jsem použila 91,32 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 210 g vody při přetučnění 8 %.

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.

 

 

O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem napsala samostatný článek. Takže pokud chcete výrobě mýdla porozumět trochu více, doporučuju si článek přečíst. Ale nebojte, pro tento recept znalost kalkulačky není potřeba 🙂

 

     V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.

Tabulka ze SoapCalc

Mýdlo jsme vyráběla metodou za studenaPodrobněji o tomto postupu píšu v uvedeném článku, ale není nutné článek pročítat pro dokončení tohoto receptu. Vše potřebné popisuji v tomto receptu 🙂

     Nejprve jsme si navážila všechny tuky do mísy. V olivovém oleji jsem před výrobou macerovala měsíček. Oleje jsem vložila do trouby rozehřáté na 50°C, aby se pevné oleje rozpustily. Během rozehřívání jsem si nachystala vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle atd.

     Kvůli včelímu vosku, který jsem tentokrát použila, jsem musela teplotu při rozpouštění zvýšit. Jakmile se vosk plně rozpustil, pořádně jsem směs v míse promíchala a nechala pozvolna chladnout na lince.

Odvážené oleje

Mezitím jsem si odvážila destilovanou vodu a hydroxid. Hydroxid rozpouštím v plastové nádobě, kterou mám ve dřezu se studenou vodou.

Pozor, po zkušenostech nedoporučuji žádné sklo, ale plast nebo nerez. Stalo se mi, že se oddělilo dno a hydroxid se vylil, naštěstí jen do dřezu…naštěstí! 

     Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

Během rozpouštění hydroxidu mi oleje zchladly a na povrchu se začal usazovat vosk, což jsem nechtěla, takže jsem oleje zase trochu zahřála. Proto jsem tentokrát míchala oleje s hydroxidem při teplotě asi 45°C. K mícháni jsem použila tyčový mixér a tak šlo mýdlo relativně rychle do stopy.

Mýdlo ve stopě

V této fázi jsem odložila mixér a míchala už jen ručněDo stopy jsem přidala asi 3 ml rozmarýnového éterického oleje a pro efekt okvětní lístky měsíčku, které mi zbyly po maceraci.

Měsíček přidaný do mýdla ve stopě

Vše jsem pořádně promíchala silikonovou stěrkou, nalila do formy a zabalila do deky, aby mohla proběhnout gelová fáze a za 24 hodin jsme mýdlo nakrájela. Já jsme spokojená 🙂 Ještě vydržet pár týdnů, než vyzraje a můžeme se mydlit 🙂

     Celkové mě výroba mýdel hrozně baví. Nejen ta kreativní část, ale i z pohledu chemie a reakcí, které při saponifikaci probíhají. Přeci jen jsem chemii studovala a stále mě ten obor “táhne” 🙂

A pokud nemáte na výrobu měsíčkového mýdla čas nebo se chcete inspirovat, můžete mrknout na náš e-shop a zakoupit si měsíčkové mýdlo Měsíček, které jsem vytvořila já 🙂 Nejen, že budete mít doma mé voňavé mýdlo, ale ještě navíc podpoříte chod tohoto blogu.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, můžete je směřovat do komentářů nebo na naši FB skupinu Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.

 

Sdílejte článek s přáteli

Chcete má přírodní mýdla?

 

 

 

Navštivte náš e-shop a vyberte si!

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

   Kakaové máslo v přírodní kosmeticeKakaovým máslem začínám sérii článků o surovinách do přírodní kosmetiky. Kakaové máslo je na prvním místě, protože ho prostě miluju! Jeho vůni, jeho vlastnosti a jeho chuť 🙂 Pojďte se se mnou podívat, jak kakaové máslo...

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

Hydroláty – co umí a jak si je vyrobit doma?

  Hydroláty - co umí a jak si je vyrobit doma? Poprvé v životě jsem se setkala s hydrolátem díky výrobě přírodní kosmetiky - byl v receptu na pleťový krém. Hned jsme si musela jeden hydrolát objednat. Byl to růžový hydrolát a ve chvíli, kdy jsem si ho poprvé...

Balzám na štípnutí hmyzem – recept

Balzám na štípnutí hmyzem – recept

    Balzám na štípnutí hmyzem - recept      Začalo jaro a já se pustila do prvních prohlídek svých včelstev. Včelař se při své práci vždycky setká s včelím žihadlem, během sezóny jsou to i desítky včelích bodnutí. Doma si postižené místo vždy mažu směsí tea...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

čERSTVĚ Z DÍLNIČKY NA INSTAGRAMU

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.