Domácí měsíčkové mýdlo – recept
Měsíček je jedna z mých nejoblíbenějších bylinek, miluji jeho barvičku když kvete na záhonku a jeho účinky na pokožce. Toto mýdlo je malinko složitější a není vhodné pro úplné začátečníky, protože je v něm použitý včelí vosk a lanolin. I já se poprvé při jeho výrobě potýkala s problémy, ale nakonec jsem vše zdárně vyřešila. Pojďte se podívat, jak to dopadlo.
Mé prvníé domácí měsíčkové mýdlo
Ingredience
- olivový olej 55 % (ve kterém jsem macerovala měsíček)
- kokosový olej 23 %
- bambucké máslo 12 %
- kakaové máslo 5 %
- lanolin 4 %
- včelí vosk 1% (nabízím i svůj včelí vosk od vlastních včeliček, můžete mi o něj napsat na FB)
- květ měsíčku
Na zmýdelnění 700 g olejů (v poměru viz výše) potřebujeme 91,82 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 183,64 g demi vody při přetučnění 8 %.
Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítat v kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Je dobré pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadat do kalkulačky. Tak si je zkontrolujete a můžete si je také upravit podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.
O práci s mýdlovou kalkulačkou jsem napsala samostatný článek. Takže pokud chcete výrobě mýdla porozumět trochu více, doporučuju si článek přečíst. Ale nebojte, pro tento recept znalost kalkulačky není potřeba 🙂
V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.
Tabulka ze SoapCalc
Mýdlo budeme vyrábět metodou za studena. Podrobněji o tomto postupu píšu v uvedeném článku, ale není nutné článek pročítat pro dokončení tohoto receptu. Vše potřebné popisuji i v tomto článku 🙂
Nejprve si navážíme všechny pevné tuky, vosk i lanolin do mísy a dáme je rozpouštět. Kvůli včelímu vosku (teplota tání 63°C), který máme v receptu, musíme teplotu při rozpouštění malinko zvýšit. Tuky vložíme do vodní lázně o teplotě 60 – 80°C.
Jakmile jsou pevné tuky i vosk plně rozpuštěny, přidáme po částech olivový olej zahřátý alespoň na 35 – 40°C, aby nedošlo k přilišnému ochlazení směsi a ztuhnutí včelího vosku. V olivovém oleji jsem před výrobou macerovala měsíček. Během rozehřívání jsem si nachystala vše potřebné – hydroxid, demi vodu, mixér, rukavice, brýle atd.
Dříve jsem odvážila všechny oleje do jedné mísy a zahřívala společně.
Postupem času jsem přišla na to, že lepší je rozpouštět pevné tuky samostatně a až potom k nim přidat tekuté.
Mezitím si odvážíme destilovanou vodu a hydroxid.
Pozor, po nedobré zkušenosti nedoporučuji žádné sklo, ale pouze plast nebo nerez. Stalo se mi, že se oddělilo dno a hydroxid se vylil, naštěstí jen do dřezu…naštěstí!
Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Hydroxid rozpouštíme v plastové nebo nerezové nádobě.
Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti. Níže se můžete podívat na video, které jsem vám o rozpouštění hydroxidu natočila 🙂
Směs tuků a roztok hydroxidu necháme chladnout na teplotu 45°C a hydroxid musí mít alespoň o dva, tři stupně více. Tato vyšší teplota je právě kvůli použitému včelímu vosku, pokud se nám na okraji nádoby s tuky začne objevovat prstenec ztuhlého vosku, musíme oleje znovu rozehřát a zvýšit teplotu míchání. Tuky musí být vždy čiré a všechny pevné tuky plně rozpuštěné.
Pokud máme obě fáze přichystány, můžeme je smíchat dohromady. Roztok hydroxidu lijeme do olejů vždy přes vlasové sítko, aby se zachytily nečistoty a případně také nerozpuštěný hydroxid. Vezmeme do ruky mixér a mixujeme mýdlo dokud na hladině neuvidíme stopu.
Díky použití včelího vosku a lanolinu malinko rychleji do stopy, tento recept se nehodí na swirly a složité “dyzajnové” techniky.
Mýdlo ve střední až těžké stopě
V této fázi odložíme mixér a mícháme už jen ručně. Do stopy můžeme přidat pro efekt okvětní lístky měsíčku. Mohou být sušené nebo já dala ty, které mi zbyly po maceraci.
Měsíček přidaný do mýdla ve stopě
Vše pořádně promícháme silikonovou stěrkou, nalijeme do formy a zabalíme do deky, aby mohla proběhnout gelová fáze a za 24 hodin můžeme mýdlo nakrájet. Povedlo se? 🙂 Teď ještě vydržet pár týdnů, než vyzraje a můžeme se mydlit 🙂 Ideální vlastnosti mají mýdla starší 2 -3 měsíců, půlroční mýdla a starší jsou nejlepší mazlíci! 🙂
Výroba mýdel mě neskutečně baví. Nejen ta kreativní část, ale i z pohledu chemie a reakcí, které při saponifikaci probíhají. Přeci jen jsem chemii studovala a stále mě ten obor “táhne” 🙂
Pokud se vám článek líbil a informace z něj pro vás byly přínosem, můžete se stát mým Patronem a podpořit mě na Startovači. Díky vaší podpoře budu moci dál psát další články, tvořit videa a udržovat blog v chodu
Se svými dotazy se můžete obrátit buď na mě v mailu zdenka@primoodvcelarky.cz nebo vložit dotaz do naší FB skupiny Výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel.
Děkuji za přízeň a ať se vám daří!
Zdenka – Přímo od Včelařky
Sdílejte článek s přáteli
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací
Inspirace
Pravidělně nový obsah
Videa z výroby
Recepty a návody
Konzultace zdarma
Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY
V klubu je zracopváno již více než 50 článků.
Členství v klubu ocení určitě ti,
kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.
Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?
Témata budou i na přání
Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu