Recept na čistící mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem
Mýdla s aktivním uhlím a zeleným jílem
Použití
Mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem je vhodné pro problematickou pleť se sklony k akné. Vyznačuje se vysokou čistící schopností a zároveň pokožku vyživuje a ošetřuje. Zelený jíl lehce vysušuje, což ocení majitelé mastnějšího typu pleti. Pokud máte pleť spíše suchou, doporučuji nahradit zelený jíl červeným nebo jej úplně vynechat.
Ingredience
- olivový olej pomace 45 %
- kokosový olej 30 %
- bambucké máslo 20 %
- lanolin 5 %
- EO Amyris (santal) 20 g/kg olejů
Na zmýdelnění 1000 g tuků (v poměru viz výše) jsem použila 133,03 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.
Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítat v kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.
V tomto článku si můžete přečíst, jak pracovat s mýdlovou kalkulačkou SoapCalc.
V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.
Recept za SoapCalc
Výroba mýdla metodou za studena
Nejprve jsem si odvážila všechny oleje a lanolin do mísy. Oleje jsem vložila do trouby rozehřáté na 50°C, aby se pevné oleje rozpustily. Během rozehřívání jsem si nachystala vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle atd.
Jakmile se oleje rozpustily, nechala jsem je chladnout na lince.
Mezitím jsem si odvážila destilovanou vodu a hydroxid. Hydroxid rozpouštím v zavařovací sklenici, kterou mám ve dřezu se studenou vodou.
Pozor, po zkušenostech nedoporučuji žádné sklo, ale plast nebo nerez. Stalo se mi, že se oddělilo dno a hydroxid se vylil, naštěstí jen do dřezu…naštěstí!
Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.
Když oleje i roztok hydroxidu dosáhl přibližně stejné teploty – kolem 40°C (pozn. hydroxid musí mít vždy o pár stupňů více), jsem pomalu nalila roztok hydroxidu do olejů. Nikdy nelijeme tuky do hydroxidu. Směs pořádně promícháme.
Potom jsem vzala mixér a mixovala jsem do vytvoření stabilní emulze – na hladině se začne vytvářet tzv. stopa po mixéru nebo vařečce. Je lepší zastavit mixování v řidší stopě, protože po přidání jílů a uhlí hmota ještě zhoustne. Na obrázku je už stopa hodně hustá, hůř se mi s ní pracovalo.
Hustá stopa
V této fázi jsem odložila mixér a míchala už jen ručně. Do stopy (lze přidat rovnou do olejů) jsem přidala 20 g éterického oleje, pořádně promíchala a část hmoty jsem odlila do druhé nádoby. Do jednoho dílu jsem přidala zelený jíl a do druhého aktivní uhlí a pořádně rozmíchala.
Na 1000 g oleje dávám lžíci aktivního uhlí nebo 2 lžíce jílu. Lepší je předem si rozmíchat jíl v trošce vody a aktivní uhlí v trošce oleje.
Do formy jsem na střídačku nalila část s jílem a část s uhlím a pak koncem vařečky lehce promíchala. Formu s mýdlem jsem zabalila do deky a dala k radiátoru, aby mohla proběhnout gelová fáze. Za 24 hodin jsme mýdlo nakrájela a rozložila na dřevěný rošt, aby mohlo v klidu zrát.
Mýdlo musí alespoň 3 týdny zrát na suchém a dobře větraném místě. Během této doby mýdlo ztrácí vodu a dochází k zreagování zbytku hydroxidu. Je dobré před použitím mýdla zkontrolovat jeho pH lakmusovými papírky, které koupíte v lékárně. Hodnota pH u takto vyrobeného mýdla by měla být pod 9.
O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala podrobnější článek, který doporučuji přečíst.
Více receptů najdete v mém mýdlovém receptáři a podrobný postup výroby mýdla za studena najdete v tomto článku.
A jedna zajímavost – tento recept posloužil jako základ pro mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem Uhlík. Uhlíka si můžete koupit na našem e-shopu – nejen že budete mít doma voňavé mýdlo mé vlastní výroby, ale navíc podpoříte i tento blog a můj sen 🙂
Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo ve FB skupině výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel. Rádi vás tam uvidíme!
***** KLUB *****
PŘÍMO OD VČELAŘKY
Na co se můžete těsit?
Spousta informací
Inspirace
Pravidělně nový obsah
Videa z výroby



Přečtěte si naše nejnovější články
Líbí se Ti moje tvorba? Nenech si nic ujít.
KLUB PŘÍMO OD VČELAŘKY

V klubu je zracopváno již více než 60 článků. 
Členství v klubu ocení určitě ti,
kteří by rádi ke mě na kurz, ale nemají tu možnost.
Jak klub vlastně vypadá a na co se můžete těsit?







Budu pro Tebe po domluvě k dispozici na telefonu