Recept na čistící mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem

Vždycky mě fascinovala černá mýdla, takže jsem se rozhodla si jedno takové taky vyrobit. Černou barvu v mýdle zajistí aktivní uhlí, takže jsem si ho objednala. Jakmile mi přišel balíček, celá natěšená jsem se pustila se do výroby. Spolu s aktivním uhlím mi přišel i zelený jíl a formičky na mýdla, takže jsem si rovnou vyzkoušela dvoubarevná mýdla.

Mýdla s aktivním uhlím a zeleným jílem

Použití 

 

Mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem je vhodné pro problematickou pleť se sklony k akné. Vyznačuje se vysokou čistící schopností a zároveň pokožku vyživuje a ošetřuje. Zelený jíl lehce vysušuje, což ocení majitelé mastnějšího typu pleti. Pokud máte pleť spíše suchou, doporučuji nahradit zelený jíl červeným nebo jej úplně vynechat.

 

Ingredience

 

     Na zmýdelnění 1000 g tuků (v poměru viz výše) jsem použila 133,03 g NaOH (hydroxid sodný) rozpuštěného ve 300 g vody při přetučnění 8 %.

 

     Pozor!!! Pokud změníte jakýkoliv olej nebo jeho množství, je nutné celý recept přepočítav kalkulačce znovu. Každý olej totiž ke své saponifikaci potřebuje jiné množství hydroxidu. Při nepřepočítání NaOH by v lepším případě došlo k vysokému přetučnění, v horším by v mýdle zůstal nezreagovaný hydroxid a mýdlo by mohlo poleptat. Já pro jistotu všechny recepty z internetu i knih znovu zadávám do kalkulačky a většinou si je upravuji podle sebe. Je to jistota, že bude mýdlo v pořádku.

V tomto článku si můžete přečíst, jak pracovat s mýdlovou kalkulačkou SoapCalc.

 

V tabulce ze SoapCalc vidíte podrobnější informace o mýdle.

Recept za SoapCalc

Výroba mýdla metodou za studena

     Nejprve jsem si odvážila všechny oleje a lanolin do mísy. Oleje jsem vložila do trouby rozehřáté na 50°C, aby se pevné oleje rozpustily. Během rozehřívání jsem si nachystala vše potřebné – hydroxid, destilovanou vodu, mixér, rukavice, brýle atd.

     Jakmile se oleje rozpustily, nechala jsem je chladnout na lince.

     Mezitím jsem si odvážila destilovanou vodu a hydroxid. Hydroxid rozpouštím v zavařovací sklenici, kterou mám ve dřezu se studenou vodou. 

Pozor, po zkušenostech nedoporučuji žádné sklo, ale plast nebo nerez. Stalo se mi, že se oddělilo dno a hydroxid se vylil, naštěstí jen do dřezu…naštěstí!  

     Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy naopak. Při rozpouštění hydroxidu se uvolňují páry, které není vhodné vdechovat, takže vždy mám otevřené okno a po rozpuštění na chvíli odcházím do vedlejší místnosti.

     Když oleje i roztok hydroxidu dosáhl přibližně stejné teploty – kolem 40°C (pozn. hydroxid musí mít vždy o pár stupňů více), jsem pomalu nalila roztok hydroxidu do olejů. Nikdy nelijeme tuky do hydroxidu. Směs pořádně promícháme.

     Potom jsem vzala mixér a mixovala jsem do vytvoření stabilní emulze – na hladině se začne vytvářet tzv. stopa po mixéru nebo vařečce. Je lepší zastavit mixování v řidší stopě, protože po přidání jílů a uhlí hmota ještě zhoustne. Na obrázku je už stopa hodně hustá, hůř se mi s ní pracovalo.

Hustá stopa

V této fázi jsem odložila mixér a míchala už jen ručněDo stopy (lze přidat rovnou do olejů) jsem přidala 20 g éterického oleje, pořádně promíchala a část hmoty jsem odlila do druhé nádoby. Do jednoho dílu jsem přidala zelený jíl a do druhého aktivní uhlí a pořádně rozmíchala.

      Na 1000 g oleje dávám lžíci aktivního uhlí nebo 2 lžíce jílu. Lepší je předem si rozmíchat jíl v trošce vody a aktivní uhlí v trošce oleje. 

     Do formy jsem na střídačku nalila část s jílem a část s uhlím a pak koncem vařečky lehce promíchala. Formu s mýdlem jsem zabalila do deky a dala k radiátoru, aby mohla proběhnout gelová fáze. Za 24 hodin jsme mýdlo nakrájela a rozložila na dřevěný rošt, aby mohlo v klidu zrát.

     Mýdlo musí alespoň 3 týdny zrát na suchém a dobře větraném místě. Během této doby mýdlo ztrácí vodu a dochází k zreagování zbytku hydroxidu. Je dobré před použitím mýdla zkontrolovat jeho pH lakmusovými papírky, které koupíte v lékárně. Hodnota pH u takto vyrobeného mýdla by měla být pod 9.

     O měření pH a bezpečnosti mýdla jsem sepsala podrobnější článek, který doporučuji přečíst.

Více receptů najdete v mém mýdlovém receptáři a podrobný postup výroby mýdla za studena najdete v tomto článku. 

     A jedna zajímavost – tento recept posloužil jako základ pro mýdlo s aktivním uhlím a zeleným jílem Uhlík. Uhlíka si můžete koupit na našem e-shopu – nejen že budete mít doma voňavé mýdlo mé vlastní výroby, ale navíc podpoříte i tento blog a můj sen 🙂

      Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete se na mě obrátit buď v komentáři pod článkem nebo ve FB skupině výroba přírodní kosmetiky a rostlinných mýdel. Rádi vás tam uvidíme!

Sdílejte článek s přáteli

Zdílnička

 

Potřebuješ poradit?

Chceš se mnou zůstat v kontaktu?

Hledáš inspiraci?

Přidej se k nám na Facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí odřezky, sražené hrany. Pokud mýdla nějakým způsobem opracováváme, tak nám vždycky zbývají odřezky. Co s nimi? Dají se...

Modrý měsíc

Modrý měsíc

    Modrý měsícMýdlo vzniklo v noci z 31.října na 1.listopad. Do oken mi svítil úplněk, už druhý v měsíci říjnu, tzv. modrý měsíc. Proto jsem sáhla po modré barvě, kvůli tomu že vznikalo v noci po černé a bílá, přirozená barva mýdla symbolizuje svit měsíce....

Barvení mýdel mica prášky – experiment

Barvení mýdel mica prášky – experiment

   Barvení mýdel mica prášky – experiment   Po experimentu s přírodními barvičkami v mýdle jsem se rozhodla udělat mýdla také obarvená mica prášky. Opět mě k tomu vedla zkušenost z kurzů, kdy bývají účastníci někdy zklamání z toho, že mýdlo nemá stejnou...

Přečtěte si naše nejnovější články

Mýdlo z hovězího loje

Mýdlo z hovězího loje

    Mýdlo s hovězím lojem a kyselinou myristovouMýdla z živočišných tuků byla dělána už od pradávna. Nejčastěji se používal hovězí lůj a...

Zpracování odřezků z mýdla

Zpracování odřezků z mýdla

    Zpracování odřezků z mýdlaVyrobíme mýdlo, opracujeme jej, těšíme se z výsledku, ale někde pod stolem, v šuplíku, na polici se hromadí...

Líbí se vám naše tvorba? Nenechte si nic ujít.

Nepropásněte nové články

O přírodních mýdlech, kosmetice, včelaření anebo jen tak, o životě a podnikání. Nechte nám tady e-mail a budete o novém článku vědět jako první.

Suroviny pro výrobu

Sháníte suroviny na výrobu mýdel a mastí podle mých receptů? Ekokoza.cz má vše, co budete k tvorbě potřebovat.

CHCETE SE NAUČIT VYRÁBĚT MÝDLA? 

Navštivte mě na kurzu a ukážu vám jak na to. Kurzy pořádám ve své Zdílničce v Hranicích. Termíny kurzů jsou vypsány zde, stačí si jen vybrat!

Doporučujeme

Mnoho z vás se mě ptá, kde ráda nakupuji suroviny. Tak jedním z mých nejoblíbenějších je právě Nature-Store.cz. Spousta mých mýdel a mastí obsahuje suroviny právě odtud.